"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Dünyanın Birinci DQHD OLED Monitörü: Samsung Odyssey OLED G9

Dünyanın Birinci DQHD OLED Monitörü: Samsung Odyssey OLED G9

gazetehaberi gazetehaberi -
47 0

Samsung Electronics, yeni jenerasyon yapay zeka yükseltme (Upscaling) teknolojisiyle güçlendirilen Odyssey OLED G9 oyun monitörünün (G95SC model) küresel lansmanını yaptı. Geçtiğimiz yıl pazara sunulan Odyssey OLED G8 (G85SB) modelinin muvaffakiyetini sürdüren yeni monitör, OLED oyun dünyasında yeni bir çağ başlatmak üzere eser yelpazesindeki yerini aldı.

Samsung Electronics Görüntüleme İş Kolundan Sorumlu Lider Yardımcısı Hoon Chung yeni eserle ilgili olarak “Samsung, Odyssey OLED G8 ile tecrübeli oyuncuların taleplerini ve beklentilerini karşılamıştı. Artık ise eşsiz imaj kalitesiyle donatılan Odyssey OLED G9’un tanıtımıyla, kullanıcılarımıza güçlü oyun monitörlerini sunmaktan heyecan duyuyoruz ve OLED oyun dünyasında çıtayı yükseltiyoruz” dedi.

1800R kavisli ve 49 inç boyutundaki Odyssey OLED G9, 32:9 oranında Dual Quad High Definition (DQHD; 5,120 x 1,440) çözünürlük sunan birinci OLED monitör olarak dikkat çekiyor. Yan yana konmuş iki QHD ekrana muadil büyüklükte ve genişlikteki ekran oranı, kullanıcıları muhteşem ultra geniş imgelerle buluşturuyor. Ayrıyeten, 0.03 ms gri-gri (GtG) reaksiyon mühleti ve 240Hz yenileme suratı, oyunculara rekabet avantajı sunuyor.

Neo Quantum İşlemci Pro ile donatılan Odyssey OLED G9, bu özelliğiyle öteki OLED oyun monitörlerinden ayrışıyor. Derin öğrenme algoritması kullanarak manzaraları yapay zeka takviyesiyle tahlil eden bu teknoloji, otomatik olarak parlaklığı ayarlıyor ve kontrastı artırıyor. Monitör, her pikseli başka ayrı düzelterek netliği artırıyor.

AMD FreeSync™ Premium Pro teknolojisi ise Odyssey OLED G9’un üstün akıcı oyun tecrübesini daha da ileri taşıyor. DisplayHDR™ True Black 400 teknolojisi sayesinde monitör, oyun oynarken ya da rastgele bir içeriği izlerken net ayrıntılar ve canlı renkler sunuyor.

Odyssey OLED G9, şık bir metal çerçeve içinde yer alan ince bir dizayna sahip. Monitörün art kısmında, ekran üzerindeki renklerle eşleşen gelişmiş bir aydınlatma teknolojisi kullanan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen CoreSync ve Core Lighting+ özelliği bulunuyor. Böylelikle içerikler ve oyunların manzarası daha canlı hale geliyor. Dahili stereo hoparlörler ise manzaraları net seslerle tamamlıyor.

Samsung Gaming Hub ve Smart TV uygulamalarıyla gelen Odyssey OLED G9; görüntü, oyun ve cümbüş servislerine tek bir noktadan erişim sağlıyor. Kullanıcılar, bilgisayar yahut taşınabilir aygıt irtibatına gereksinim duymadan, önde gelen içerik platformlarından (OTT/Over the Top) favori programlarını izleyebiliyor. Samsung Gaming Hub ayrıyeten, Xbox Game Pass ve NVIDIA GeForce Now üzere partnerlerin oyunlarını, tüm paketi indirmeden yahut depolama alanına muhtaçlık duymadan, keşfetme ve oynama imkanı da sunuyor.

Multi View özelliği, kullanıcıların geniş ekrandan tam manasıyla yararlanmasını sağlamak için tıpkı anda iki ekranda oyun oynamaya imkan tanıyor. Böylelikle oyuncular, birden çok monitör kurulumuyla uğraşmadan çoklu vazifeleri sürdürmenin keyfini çıkarabiliyor.

Odyssey OLED G9, oyun oynamaya yahut içerikleri izlemeye nazaran optimize edilmiş bir tecrübe sunan birçok kullanışlı fonksiyona ve özelliğe sahip. HDMI 2.1 ve Mikro HDMI 2.1, Display Port 1.4 ve Auto Source Switch+ üzere çok istikametli ilişki seçenekleri, tek bir merkezi USB irtibat noktasına nazaran çok daha stabil irtibatlar kurarak, içeriğin kaynağından bağımsız bir manzara tecrübesi sunuyor. Yükseklik Ayarlı Stand (Height Adjustable Stand/HAS) ile kullanıcılar, harika oyun oynama yahut içerik izleme konumlarını kendilerine nazaran ayarlayabiliyor.

Kullanıcıların farklı gereksinimlerine karşılık veren kapsamlı bir eser yelpazesi sunan Odyssey OLED G9 serisinde birebir güçte OLED performansına sahip olan G93SC modeli de yer alıyor. Bu model, Gaming Hub yahut Smart TV özelliklerini tercih etmeyenlere yönelik bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Odyssey OLED G9 (G95SC) modeli, 12 Haziran’da dünya genelinde satışa sunuldu. G93SC modeli ise küresel olarak 2023 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek. Yeni bir model lansmanının yapılacağı Odyssey Cup, 22 Haziran’da Samsung Odyssey Twitch kanalında gerçekleştirilecek. Odyssey Cup’ta 100 küresel oyuncu, Fortnite turnuvasında bir ortaya gelecek.

Model Odyssey OLED G9
G95SC G93SC
Ekran

Ekran Boyutu 49-inç , 32:9 ekran oranı
Çözünürlük Dual QHD (5,120×1,440)
Panel Tipi OLED
Kavis 1800R
SoC Neo Quantum Processor Pro
HDR VESA DisplayHDR™ True Black 400
Parlaklık (Tipik) 250 nit
Oyun Tepki Süresi 0.03ms (GtG)
Yenileme hızı 240 Hz
Senkron Teknolojisi AMD FreeSync™ Premium Pro + VESA Adaptive Sync
Gaming Hub O
Game Bar O
Akıllı Özellikler Smart TV Uygulamaları O
IoT Hub O
Sesli Asistan O
Tasarım Renk Gümüş Metal
Arka Aydınlatma Teknolojisi CoreSync & Core Lighting +
Stand HAS / Tilt / VESA
Kullanım Ara birim 1 DP(1.4) / 1 HDMI (2.1) / 1 Micro HDMI (2.1) / USB Hub 1 DP(1.4) / 1 HDMI (2.1) / 1 Micro HDMI (2.1) / USB Hub
Dahili hoparlör Evet (5W x 2) Evet (5W x 2)
Multi View Özelliği O
Uzaktan kumanda In-Box (USB-C şarj)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir