"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. GitHub Copilot, Global Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 1.5 Trilyon Dolar Artıracak

GitHub Copilot, Global Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 1.5 Trilyon Dolar Artıracak

gazetehaberi gazetehaberi -
55 0

GitHub, GitHub Copilot üzere üretken yapay zeka tabanlı geliştirici araçlarının 2030 yılına kadar global gayri safi yurt içi hasılaya 1.5 trilyon dolarlık bir artış sağlayacağını açıkladı.

Geliştirici platformuna nazaran, yapay zeka araçları geliştiricilere kodlarındaki meseleleri süratli bir formda çözebildikleri için %30 verimlilik artışı sağlıyor. On yılın sonuna kadar 45 milyon profesyonel geliştirici olacağı varsayım edildiğinden, yapay zeka 15 milyon geliştiricinin daha üretkenliğini tesirli bir formda arttırıyor.

Yeni programcıların karşılaştığı yaygın sıkıntılardan biri, programcı olmak için gereken marifetlere sahip olmadığınızı düşündüğünüz sahtekarlık (imposter) sendromudur. Bilmeniz gerektiğini düşündüğünüz şeyler aşılamaz üzere görünür ve insanları kod yazmaktan alıkoyabilir.

GitHub’a nazaran üretken yapay zeka daha az tecrübeli geliştiricilere tecrübeli geliştiricilerden daha fazla yarar sağlayacak. GitHub biraz daha açıklayarak şunları söyledi:

“Çalışmamız ayrıyeten, daha az tecrübeli geliştiricilerin GitHub Copilot üzere araçlarla daha büyük bir avantaja sahip olduğunu ortaya koydu. Bu durum, yapay zekanın geliştirici üretkenliği üzerindeki tesirine ait evvelki deneylerimiz de dahil olmak üzere öbür çalışmalarla destekleniyor. Geliştiriciler hünerlerini arttırmak için bu araçları kullandıkça, geliştirme hayat döngüsünü güçlendirecek, bu da nihayetinde yazılım geliştirmenin daha fazla insan için demokratikleşmesine, işgücü açığının kapatılmasına yardımcı olacaktır.”

GitHub’a nazaran daha az tecrübeli geliştiriciler üretken yapay zekadan en yeterli biçimde yararlanırken, tüm geliştiriciler ise vazifelerini daha süratli tamamlıyor.

GitHub, vakit içinde geliştiricilerin bu yapay zeka araçlarını kullanma konusunda daha ehil hale gelmesini ve böylelikle “gelecek nesiller” için yazılım geliştirmeyi tanımlayan “insanoğlu ve yapay zeka ortasında ayrılmaz bir bağ” oluşmasını istiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir