"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Meclis’te gündem iki önemli madde

Meclis’te gündem iki önemli madde

gazetehaberi gazetehaberi -
47 0

Meclis yeni yasama yılına yoğun gündem ile girmeye hazırlanıyor. 1 Ekim’de tekrar çalışmalarına başlayacak olan Meclis’te iki önemli madde dikkat çekiyor. Bunlardan biri anayasa değişikliği ve içtüzük. Anayasa değişikliğinin en önemli maddeleri başörtüsü serbestisi ve aileye ilişkin düzenleme olacak. Muhalefet ile anlaşılması halinde çok daha kapsamlı bir değişiklik gündeme gelebilecek.

İNGİLİZ MODELİ GÜNDEMDE

İçtüzük, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uygun olarak yenilenecek. Çalışma ve üretmeye dönük bir İçtüzük yapılacak. Bu kapsamda İngiliz modeli üzerinde duruluyor. İngiliz modelinde yasa teklifleri komisyonlarda uzun süre tartışılıyor, detaylı çalışmanın ardından Genel Kurul gündemine geliyor. Genel Kurul’da yasa teklifleri üzerinde görüşme yapılmadan oylamaları yapılıyor.

Yeni dönemde komisyonların fonksiyonu artacağı için yeni ihtisas komisyonları kurulması da gündeme gelecek. Örneğin milli eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyonu ikiye bölünecek. Yine “Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm” ile “Sanayi, Ticaret, Enerji Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji” komisyonlarının da ayrılması üzerinde duruluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir