"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İGA İstanbul Havalimanı, Global Havacılık Bölümünün Önde Gelen Eğitim İş Birliği Programına Seçildi

İGA İstanbul Havalimanı, Global Havacılık Bölümünün Önde Gelen Eğitim İş Birliği Programına Seçildi

gazetehaberi gazetehaberi -
65 0

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı, bölgenin en değerli global aktarma merkezi olmasının yanı sıra, milletlerarası standartlardaki eğitim ve sertifikasyon programlarıyla da ön plana çıkmaya devam ediyor. İGA İstanbul Havalimanı, son olarak Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından “TRAINAIR PLUS Programı” üyeliğine seçildi.

Havacılık dalının paydaşlarının ve çalışanlarının gelişimini desteklemek için çeşitli bahislerde eğitim çalışmaları düzenleyen, sertifikasyonlarıyla dal gereksinimlerini evvelce görerek global oyunculara yeni fikirler geliştiren ve üreten bir eğitim platformu olma misyonuyla yola çıkan İGA Akademi, ICAO TRAINAIR PLUS Programı kapsamında ortak üyelik statüsü elde etti.

Üyelik, ICAO’nun Global Havacılık Eğitim Ofisi tarafından İGA İstanbul Havalimanı’nda yapılan kapsamlı değerlendirmenin akabinde tanımlandı.

Üyelik Mazbatası CEO Kadri Samsunlu’ya Takdim Edildi

2010 yılında başlatılan ICAO TRAINAIR PLUS Programı, global hava nakliyatının inançlı, emniyetli ve sürdürülebilir gelişimini amaçlayan eğitim iş birliklerini destekliyor.

Program mazbatası, 31 Mayıs 2023 günü Güney Kore’nin başşehri Seul’de düzenlenen “ICAO – Küresel Implementation Support Symposium” kapsamındaki merasimde, ICAO Genel Sekreteri Juan Carlos Salazar tarafından İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’ya takdim edildi. Merasimde, İGA İstanbul Havalimanı’nın TRAINAIR PLUS Programı’nın Türkiye’den üye olan tek özel kurum olduğu vurgulandı. Samsunlu ayrıyeten, ICAO tarafından düzenlenen etkinlikteki “Challenges Facing Civil Aviation Stakeholders on Implementation Support and Resilience” (Sivil Havacılık Paydaşlarının Uygulama Takviyesi ve Dayanıklılık Konusunda Karşılaştığı Zorluklar) başlıklı panele konuşmacı olarak da katıldı.

Konuşmasında havacılığın birbirine bağlı bileşenlerin oluşturduğu bir sistem olduğunun altını çizen Kadri Samsunlu, “Bu sistemde, tek bir bileşen bile arızalıysa, tüm ağın aktifliği tehlikeye girebilir. Bunu Çin örneğinde gördük” dedi.

İhtiyaç temelli yaklaşım, sivil havacılık paydaşları ortasında iş birliği ve iştiraklerin geliştirilmesi ve teknolojik yenilikleri takip etmenin ehemmiyetini belirten Samsunlu, İGA olarak uzun vadeli endüstriyel büyümeyi hedefleyen teşebbüslere kapsamlı dayanak sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde eğitim kapsamında yeni mutabakatlara imza atmaya devam eden İGA İstanbul Havalimanı çatısı altındaki İGA Akademi, 2022 yılında Memleketler arası Havalimanları Kurulu’nun (ACI) Eğitim Ortağı ve Milletlerarası Hava Nakliyatı Birliği’nin (IATA) Bölgesel Eğitim Paydaşlığı akreditasyonlarını almıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir