"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Erdoğan’ın yemin merasimi memleketler arası gündeme damga vurdu

Erdoğan’ın yemin merasimi memleketler arası gündeme damga vurdu

gazetehaberi gazetehaberi -
64 0

BaşkanRecep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Şurası’nda yemin ederek misyona başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mazbatasını TBMM Süreksiz Lideri Devlet Bahçeli’den alırken Yemin Merasimi Türkiye’de olduğu kadar dünyada da dikkat çekti.

SON DAKİKA OLARAK DUYURDULAR

AFP Haber ajansı, Lider Erdoğan’ın yemin ederek misyonuna başladığını ‘Son Dakika’ bilgisi olarak okuyucuları ile paylaştı. Ajans, TBMM’deki yemin etme merasimini, başşehir Ankara’da onlarca dünya başkanının katılacağı bir merasimin takip edeceğini vurguladı.

AP haber ajansı da Erdoğan’ın TBMM’de düzenlenen bir merasimde yemin ederek misyonuna başladığını belirtti ve merasime NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de dahil onlarca dünya başkanının katıldığını yazdı.

Erdoğan’ın Türkiye’nin en uzun mühlet misyon yapan başkanı olduğuna dikkat çeken ajans artık tüm gözlerin yeni kabinede olduğunu belirtti.

“ERDOĞAN TARİHi ZAFERİN AKABİNDE YEMİN ETTİ”

Aljazeera, ‘Erdoğan tarihi zaferinin akabinde cumhurbaşkanı olarak yemin etti’ başlıklı haberinde Erdoğan’ın 5 yıllık misyon mühletinin başladığını ve Cumhurbaşkanının kabinesini kısa mühlet içinde açıklayacağını yazdı.

Abcnews, Erdoğan’ın yemin ederek üçüncü cumhurbaşkanlığı periyoduna resmen başladığını duyurduğu haberinde Türkiye’nin milyonlarca mülteciye konut sahipliği yaptığını ve Ukrayna savaşında kilit bir rol oynadığını vurguladı.

Fransız haber kanalı France 24 TBMM’de gerçekleştirilen yemin merasimi sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek merasime dünya siyaset sahnesinin değerli figürlerinin katılacağını yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi merasime katılacak başkanları tek tek sıralayarak, Erdoğan’ın akşam saatlerinde yeni bakanlarını açıklayacağını vurguladı.

YUNAN BASINI DA BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Yunan medyasında da yemin merasimine ilgi büyüktü.

Insider.gr haber sitesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarını üçüncü periyoda uzatan beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı devri için bugün yemin ettiğini yazdı.

Erdoğan’ın TBMM’de okuduğu yemin metnini okuyucuları ile paylaşan site Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçiminde oyların %52,2’sini aldığını hatırlattı.

CNN Yunanistan Ankara’daki merasime çok sayıda dünya önderinin katılacağına dikkat çekerken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın da merasime katılmasını sansasyonel olarak kıymetlendirdi.

Star

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir