"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Borç yapılandırmada süre bitiyor

Borç yapılandırmada süre bitiyor

gazetehaberi gazetehaberi -
50 0

Borç yapılandırması için son tarih olan 30 Mayıs uzatılarak, 30 Haziran’a ertelenmişti. 30 Haziran Kurban Bayramı tatiline denk geldiği geldiği için sosyal güvenlik borç yapılandırmasından yararlanmak isteyenler 3 Temmuz mesai bitimine kadar başvurabilecek.

Başvuru sonrası ilk taksit ödeme tarihi de ileri çekildi ve 30 Temmuz olarak belirlendi.

Buna göre Aralık 2022 öncesi sigorta primi, Bağ-Kur primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, topluluk sigortası primi borçları, yanlış ve yersiz ödenmiş gelir ve aylıklardan doğan borçları gibi tüm sosyal güvenlik borçları yapılandırılabilecek. Borçlar peşin veya taksitle ödenebilecek. Yapılandırma kapsamındaki alacaklara, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) uygulanıyor. Borç yapılandırması yapılıp da hesaplanan tutar 30 Temmuz’da peşin ödenirse hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı silinecek.

Borcunu taksitle ödemek isteyenler; 12, 18, 24, 26 ve 48 aylık vadeleri tercih edebilecek. Tercih edilen taksit sayısına göre de belirli katsayı uygulanıyor. Borcunu 12 taksitle ödeyenler için 1.09, 18 taksitle ödeyenler için 1.135, 24 taksitle ödeyecekler için 1.18, 36 ay taksitle ödeyecekler için 1.27, 48 ay taksitle ödeyecek için 1.36 katsayı uygulanacak.

Ödemeler bankalar kanalıyla veya kredi kartıyla ya da banka kartıyla yapılabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir