"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

 1. Anasayfa
 2. »
 3. TEKNOLOJİ
 4. »
 5. Windows 11 Android Alt Sistemi Güncellendi: Belge Paylaşımı ve Grafik Geliştirmeleri

Windows 11 Android Alt Sistemi Güncellendi: Belge Paylaşımı ve Grafik Geliştirmeleri

gazetehaberi gazetehaberi -
46 0

Microsoft, Windows 11’de Android kullanımı için yeni Windows Alt Sistemi güncellemesini Insider kanalına gönderdi. Bu güncelleme, kullanıcıların uzun müddettir istediği belge paylaşımını, ayar güncellemelerini ve grafik düzeltmelerini ekliyor.

 • Dosya paylaşımı artık faal.
 • Bırak ve bırak idaresi ve kopyala ve yapıştır yolu kullanarak belge transferi.
 • Android için Windows Alt Sistemi Ayarları (yalnızca “Android için Windows Alt Sistemi” olarak yine adlandırıldı), yüklü tüm Android uygulamalarının görüntülenmesi de dahil olmak üzere yine tasarlandı.
 • Ham giriş olaylarını almayı seçmek için bildirimlerinde android.hardware.type.pc belirten uygulamaları aktifleştirin.
 • Wi-Fi API uyumluluğu iyileştirmeleri.
 • Kamera donanım uyumluluğu iyileştirmeleri.
 • Linux çekirdeği güvenlik güncellemesi.
 • Chromium WebView 113 sürümüne güncellendi.
 • Android 13 güvenlik güncellemeleri.

Dosya Paylaşımı Nedir?

Windows Alt Sistemi artık Android ile Evraklar ve Fotoğraflar üzere klasörleri paylaşmaya imkan tanıyor. Böylelikle bir toplumsal medya uygulamasına fotoğraf yüklemek yahut yaratıcı bir uygulamada görüntü düzenlemek üzere senaryolar problemsiz bir formda çalışıyor. Klasör paylaşımı, Insider kullanıcıları için varsayılan olarak aktif halde geliyor. Ayrıyeten kullanıcılar bu özelliği Android için Windows Alt Sistemi ayarlarından açıp kapatabilir. Klasör paylaşımı etkinleştirildiğinde, Windows kullanıcı profili klasörünüz (örn. “C:UsersTechnopat”) Alt Sistemde “/sdcard/Windows” olarak paylaşılır.

Gizlilik

Gizlilik ve güvenlik Microsoft için değerli. Bu sebeple Android güncellemesiyle uygulamalar ve belgeler sırf kullanıcı müsaadesiyle görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Uygulamalar kullanıcı müsaadesi istemek için bir sistem bağlantı kutusu gösterirler. Ayrıyeten bu müsaade uygulama ayarlarından dilendiği vakit değiştirilebilir. Alt sistem, yükleme sırasında antivirüs yazılımıyla birlikte Android uygulamalarına tarama yapabilir.

Sınırlamalar

 • Yalnızca Windows kullanıcı profili klasörünüzdeki belgeler Alt Sistem tarafından kullanılabilir. Windows sistem klasörleri, Program Evrakları, başka kullanıcıların klasörleri, harici şoförler vb. desteklenmez.
 • Yalnızca Alt Sistemin “/sdcard/Windows”a kaydettiği evraklar Windows tarafından kullanılabilir. Bir Android™ uygulamasından öbür klasörlerdeki evrakları açarken, Alt Sistem belgeyi Windows’a kopyalayıp orada açma seçeneği sunar.
 • AppData ve Android saklı dosyaları/klasörleri (nokta ön ekli adlar) üzere Windows kapalı dosyaları/klasörleri paylaşım dışında tutulur.
 • “.exe” üzere yürütülebilir evrak çeşitleri, güvenliğinizi korumak için paylaşımın dışında tutulur. Alt Sistem, uzantısı engellenmiş bir belgeyi “/sdcard/Windows” pozisyonuna kaydetmeye çalışırsa, kaydetme süreci başarısız olur.
 • Bulut depolama belgeleri aygıtınıza indirilmelidir. Bulut depolama sağlayıcınız Evrak Gezgini’nde sadece çevrimiçi belgeler içeriyorsa, sırf çevrimiçi evraklar siz onları indirene kadar Alt Sistem tarafından kullanılamayacaktır. Yalnızca çevrimiçi olan bir belgeyi indirmek ve Alt Sistem tarafından kullanılabilir hale getirmek için Belge Gezgini’nde açmanız kafidir. Dosyalarınızın bir kısmını yahut tamamını her vakit çevrimdışı olarak kullanılabilir hale getirmek için bulut depolama ayarlarınızı da değiştirebilirsiniz.
 • Uygulamaların erişebilmesi için evvel Alt Sistemin paylaşılan evrakları dizine eklemesi gerekir. Dizin oluşturma ekseriyetle süratlidir lakin çok sayıda belgeniz varsa daha uzun sürebilir. Son evraklara öncelik verilir, bu nedenle bir Android™ uygulamasında bir belge bulamazsanız evvel Belge Gezgini’nden açmayı deneyin.

Kullanıcılar, klasör paylaşımı devre dışı bırakılmış olsa bile, belli Android uygulamalarıyla tek tek evrakları da paylaşabilirler. Bunun için belgeleri Evrak Gezgini’nden evrak paylaşımını destekleyen rastgele bir açık Android uygulamasına sürükleyip bırakmak kâfi olacak. Ayrıyeten sistem Windows panosuna kopyalanan belgelerin yapıştırılmasını da destekliyor.

Kullanıcılar, geri bildirim vermek istediklerinde Uygulamalar > Android için Windows Alt Sistemi altındaki Geri Bildirim Merkezi aracılığıyla geri bildirimde bulunabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir