"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Virgin Galactic Halka Açık Uçuşlara Başlıyor

Virgin Galactic Halka Açık Uçuşlara Başlıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
51 0

Yıllar süren geliştirme çalışmalarının akabinde Virgin Galactic nihayet müşterileri uzaya götürmeye hazır. Şirket birinci ticari uzay uçuşu olan Galactic 01’in 27 Haziran ile 30 Haziran tarihleri ortasında fırlatılacağını doğruladı. Bu açılış misyonu, İtalya Hava Kuvvetleri ve Ulusal Araştırma Konseyi’nden üç kişiyi mikro yerçekimi araştırması yapması için taşıyacak. Şirket Haziran sonunda bir başlangıç öngörüyordu lakin şimdiye kadar bu vakit aralığını taahhüt etmemişti.

Şirketin şimdiden planlanmış uçuşları var. Galactic 02’nin Ağustos ayı başında fırlatılması ve özel bir mürettebat taşıması bekleniyor. Virgin Galactic daha sonra aylık olarak uçacak, lakin gelecekteki vazifelerin detayları mevcut değil. Birinci iki uçuş, şirketin internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Virgin, beşinci uzay uçuşu olan son ticari öncesi uçuş testini Mayıs ayı sonunda gerçekleştirdi. Fakat şirket bu noktaya gelene kadar çok sayıda gecikme ve olayla karşılamıştı. Şirket birinci SpaceShipTwo test uçuşlarını 2013 yılında tamamlamış fakat 2014 yılında VSS Enterprise’ın ölümcül kazasının akabinde çalışmalarına orta vermişti. Uçuş testleri 2016 sonunda VSS Unity’nin süzülme testine kadar devam etmedi. Firma nihayet 2018’de uzaya ulaştı, fakat kurucusu Richard Branson’ın da yer aldığı birinci tam mürettebatlı uzay uçuşunu tamamlamak için 2021’e kadar beklemek zorunda kaldı.

İlk sefer Virgin Galactic’in geleceği için kıymetli. Şirket yıllardır ziyanına faaliyet gösteriyor ve yalnızca 2022 yılında 500 milyon dolardan fazla ziyan etmiş. Ticari uçuşlar, bilet başına 450.000 dolarla bile bu yatırımları süratli bir biçimde telafi etmeyecek, fakat şirkete kıymetli bir gelir kaynağı sağlayacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir