"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Twitter, Google’la Olan Bulut Kontratını Ödemeyi Reddetti

Twitter, Google’la Olan Bulut Kontratını Ödemeyi Reddetti

gazetehaberi gazetehaberi -
34 0

Twitter’ın yakın geleceğinde daha fazla karmaşa olabilir. Şirket, 2018 yılında kimi hizmetlerini Google Cloud sunucularında barındırması için Google ile 1 milyar dolarlık bir kontrat imzaladı. Platformer’ın haberine nazaran Twitter geçtiğimiz günlerde mukavelenin 30 Haziran’daki yenilenme tarihinden evvel arama devi Google’a ödeme yapmayı reddetti.

Twitter’ın mukavele sona ermeden evvel çok sayıda hizmeti Google’ın altyapısından taşımak için çabuk ettiği, fakat bu eforun “programın gerisinde kaldığı” ve şirketin moderasyon yeteneklerini güçlendirmek için satın aldığı bir platform olan Smyte dahil olmak üzere kimi araçların çevrimdışı olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı bildiriliyor.

Platformer, Twitter’ın sistemi ay sonundan evvel kendi sunucularına taşıyamaması halinde, Smyte üzere hizmetlerin kapanmasının şirketin spam ve çocuk cinsel istismarı gereçleriyle (CSAM) gayret yeteneğini büyük ölçüde etkileyeceğini öne sürüyor.

Elon Musk’ın Twitter işgücünü düşürmesinin akabinde Smyte aslında zorlanma belirtileri gösteriyordu. Aralık ayında Musk’ın güvenlik grubuna otomatik sistemin bir kripto dolandırıcılığını pompalamak için kendisini taklit eden bir Twitter Blue kullanıcısını neden yakalamadığını sorduğu bildirildi. Takım, Musk’a sistemin bir haftadır sistemsiz olduğunu ve “günde en az bir kez” çöktüğünü söyledi.

Platform istikrarsızlığı Twitter 2.0’ın ayırt edici özelliklerinden biri oldu. Şubat ayında platformun birçok temel özelliği birden fazla kere çöktü. Şayet Twitter sahiden Google’a ödeme yapmamayı planlıyorsa, bu durum şirketin birinci defa bir mukavelede yokmuş üzere davranması olmayacak. Geçen yılın sonunda, Twitter’ın genel merkezinin bulunduğu binanın sahibi California Property Trust, kirayı ödemediği gerekçesiyle şirkete dava açmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir