"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. TRAI Startup Day Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemini Bir Ortaya Getirdi

TRAI Startup Day Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemini Bir Ortaya Getirdi

gazetehaberi gazetehaberi -
38 0

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) tarafından gerçekleştirilen TRAI Startup Day networking aktifliği, Türkiye Yapay Zeka Ekosistemi’nde yer alan girişimcileri, özel kesim temsilcilerini ve yatırımcıları bir ortaya getirdi. Bu yıl ikincisi gerçekleşen aktiflikte Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemi’nde yer alan teşebbüsçüler, yüksek oranda iştirak sağlayan yatırımcılarla bir ortaya gelerek teşebbüslerini tanıtma fırsatı buldu. Yatırımcılar da nitelikli teşebbüslerle bir ortaya gelme imkanı bulmuş oldu.

TRAI Startup Day, çeşitli bölümlerden geniş bir iştirakçi kitlesini bir ortaya getirdi. Bankacılık, güç, üretim, perakende, otomotiv, sıhhat ve tarım bölümlerinde faaliyet gösteren yapay zeka teşebbüslerinin ağır iştiraki dikkat çekti. Bu çeşitlilik, farklı bölümlerden girişimcilerin, birbirleriyle ve yatırımcılarla tecrübelerini paylaşma ve iş birliği yapma imkanı buldukları bir ağ oluşturma fırsatı sağladı.

Girişimciler, aktiflikte hem yatırım arayışlarını geliştirmek ve teşebbüslerini özel kesime ve yatırımcılara tanıtmak için eksiksiz bir fırsat yakaladı, hem de yatırım sürecinin çeşitli kademeleri hakkında bilgi edindi. Melek yatırımcılardan kurumsal risk sermayesi (corporate VC) üzere çeşitli yatırım kaynaklarına ulaşmak için atılması gereken adımlar hakkındaki teklif ve bilgi paylaşımlarından yararlandı. Bu da girişimcilerin potansiyel yatırımcılarla ve müşterileriyle daha aktif ve şuurlu bir halde etkileşim kurmalarını sağladı.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI)’nin Ekosistem Yöneticisi Betül Kübra Ekinci, TRAI STARTUP DAY ile ilgili görüşlerini paylaşarak şu bilgileri aktardı:

“Günümüzde yapay zekanın gelişimi, pek çok farklı bölümde iş yapış formlarından ömrü kolaylaştıran tahlillere kadar pek çok alanda değişim sağlıyor. Türkiye Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemi de bu değişimin ve gelişimin tam da merkezinde yer alıyor. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz TRAI STARTUP DAY ile hedefimiz, Türkiye Yapay Zeka Girişimciliği Ekosistemi’nin oyuncularının gereksinim duyduğu network ve eşleşmeleri sağlamak üzere inançlı, gaye odaklı ve sürekliliği olan, geliştirici ve dinamik bir alan sunmak.”


TRAI Yöneticisi Can Sinemli, TRAI Ekosistem Yöneticisi Betül Kübra Ekinci

TRAI STARTUP DAY ile ekosistemin nitelikli teşebbüs ve yatırım finansmanı gereksinimlerinin karşılanmasına değerli katkılar sağlandığını belirten Ekinci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu networking aktifliğiyle startup-startup, startup-yatırımcı, startup-özel dal işbirliklerini destekleyici bir ortam oluşturduk. Startup-özel bölüm işbirlikleri bir yandan startup ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor, bir yandan da şirketlere inovasyon ve yeni kuşak teknolojilerle rekabette öne çıkma fırsatı sunuyor. Startuplar, teşebbüs ve yatırım eşleşmeleri konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve teşebbüslerini nasıl hayata geçirebilecekleri, geliştirebilecekleri ve kıymetini yükseltebilecekleri konusunda bilgilenme, teşebbüslerini tanıtma ve yatırımcıyla buluşma imkanı buluyor. Birebir formda yatırımcılar da nitelikli teşebbüslerle buluşma imkanı bulmuş oluyor. Bu manada hakikat eşleşme her vakit yarar ve finansmanın sürdürülebilirliği için büyük değer taşıyor. Bu yılki iştirakin geçtiğimiz yıla oranla üç kat arttığını ve bu çerçevede çok daha fazla eşleşme ile büyük ölçekte iktisat ve yarar yaratma fırsatı sağlayabildiğimizi söyleyebilirim. Türkiye Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemi desteklendikçe yapay zekanın ülkemizin iktisadına katkısı da artıyor. Bu manada çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir