"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Toyota, 1000 Kilometre Menzilli Elektrikli Araçlar Üretmeyi Amaçlıyor

Toyota, 1000 Kilometre Menzilli Elektrikli Araçlar Üretmeyi Amaçlıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
32 0

Elektrikli araçların tek bir şarjla gidebilecekleri aralık yıllar içinde tertipli bir formda artıyor. Mercedes, BMW ve Tesla üzere üreticiler 500 ve üstü kilometlerde menzil sunuyor. Uzun müddettir hibrit araçlar üreten Toyota, elektrikli araçlar için daha da uzun vadeli şarjları zorlayan araba üreticileri ortasında yer alıyor. Toyota’nın “otomobillerin geleceğini değiştireceğini” argüman ettiği yeni teknoloji duyurusunda, gelecekteki arabaların 1000 km menzile ulaşmasından bahsediliyor.

Toyota’ya nazaran şirket bu gayeye “yeni jenerasyon bataryalar ve sonik teknolojinin entegrasyonu” ile ulaşacak. Ayrıyeten şirket 2026 yılında yalnızca elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor. Toyota’nın tek şarjla yaklaşık 434 km gidebilen ve 42.000 dolardan başlayan bZ4X SUV’ları esasen satışta. Ayrıyeten, lüks markası Lexus için de tıpkı vakit diliminde “yeni nesil” bir elektrikli araç çıkarmayı planlıyor.

Şirket birinci olarak 2016 yılında “geleceğe yönelik alanlara faal olarak yatırım yapmaya” başladı ve Mart ayı itibariyle Ar-Ge işçisinin ve harcamalarının yaklaşık yarısını İleri Geliştirme çalışmalarına kaydırdı. Mayıs ayında Toyota, bilhassa elektrikli araç batarya teknolojisini yenilemek için tasarlanmış bir alan olan BEV Factory’yi açtı.

Şirketin gerçekte neler yapacağını ise vakit gösterecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir