"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Teknoloji Şirketleri Yapay Zeka Modellerini İngiliz Hükümetiyle Paylaşacak

Teknoloji Şirketleri Yapay Zeka Modellerini İngiliz Hükümetiyle Paylaşacak

gazetehaberi gazetehaberi -
39 0

Birleşik Krallık’ın yapay zeka kontrolü, birtakım şirketlerin teknolojilerini direkt inceleme bahtını da içerecek. Başbakan Rishi Sunak, Londra Teknoloji Haftası’nda yaptığı bir konuşmada Google DeepMind, OpenAI ve Anthropic’in araştırma ve güvenlik ismine yapay zeka modellerine “erken yahut öncelikli erişim” sağlama kelamı verdiklerini açıkladı. Sunak, bu biçimde ülkü olarak bu modellerin kontrollerini iyileştirebileceklerini ve hükümetin “fırsatları ve riskleri” tanımasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Teknoloji firmalarının Birleşik Krallık hükümetiyle hangi bilgileri paylaşacağı muhakkak değil.

Duyuru; yetkililerin yapay zeka modellerinin hesap verebilirliği, güvenliği, şeffaflığı ve başka etik korkularına ait bir birinci kıymetlendirme yapacaklarını açıklamalarından haftalar sonra geldi. Ülkenin Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun bu mevzuda kilit bir rol oynaması bekleniyor. Birleşik Krallık ayrıyeten, etik ve teknik meseleleri en aza indirirken İngiliz iktisadını büyütmeyi amaçlayan “egemen” yapay zeka geliştirecek bir Temel Model Misyon Gücü oluşturmak için birinci 100 milyon £ (yaklaşık 3 milyar TL) harcamayı taahhüt etti.

Sektör önderleri ve uzmanlar, yaratıcıların güvenliği gereğince dikkate almadan ilerledikleri telaşıyla yapay zeka gelişiminin süreksiz olarak durdurulması davetinde bulunmuştu. OpenAI’nin GPT-4’ü ve Anthropic’in Claude’u üzere üretken yapay zeka modelleri potansiyelleri nedeniyle övgüyle karşılandı lakin tıpkı vakitte yanlışlıklar, yanlış bilgilendirme ve hile üzere suiistimaller konusunda telaşlara neden oldu. Birleşik Krallık’ın bu atağı teorik olarak bu sıkıntıları sınırlandırabilmeyi ve problemli modelleri daha fazla ziyan vermeden yakalayabilmeyi umut ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir