"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. TCMB Başkanı Erkan’ın eski bir açıklaması yine gündem oldu

TCMB Başkanı Erkan’ın eski bir açıklaması yine gündem oldu

gazetehaberi gazetehaberi -
36 0

ABD’de bulunduğu dönemde eski bir tarihte gerçekleşen bir toplantıda geçen diyalogları aktaran Erkan, yurt dışından Türkiye’deki başkanlık sistemi ile ilgili yorumları paylaşırken kaydedilen görüntüleri gündem oldu.

YURT DIŞINDA BAŞKANLIK SİSTEMİ SORUSUNA CEVAP

Erkan’ın yıllar önce verdiği röportajda muhabirin “Yurt dışında Türkiye’deki yeni Başkanlık sistemine nasıl bakıyorlar” sorusuna verdiği cevap yeniden gündem oldu.

Erkan soruya şöyle cevap veriyor:

“Ekonomi ve matematik hakkında çok rahat konuşabilirim ama siyasete gelince onu bizim yöneticilerimize bırakmak istiyorum… Size isim vermeyeceğim, geçmiş yönetim kadrosunda olan kişilerle yaptığımız bir toplantı sırasında ilginç bir yorum geldi hükümette yer almış birisinden. Orta Doğu’daki ve bizim civar ülkelerdeki karışık bir duruma nasıl bir çözüm bulunacak. Bu çözüm nasıl gözükebilir diye bir soru vardı. Ve geçmişteki ABD hükümetinde yer alan karakterlerden bir tanesinin yaptığı yorumda “United States of Turkey is the only solution” dedi. Ben de sormadan duramadım, ne düşünüyorsunuz, daha açabilir misiniz diye. Orta Doğu’daki Türkiye’nin rolünü şu andakinden çok daha farklı gördüklerini ABD’deki eyalet sistemi gibi Türkiye’de sadece Türkiye değil Türkiye civarındaki, Orta Doğu’daki bölgelerde de Türkiye’nin bir kültür hazinesi, zaten bizim bulunduğumuz ülkede baktığımız zaman Türkiye bütün kültürlerin yaşadığı bir ülke. Diğer civardaki ülkelerdeki kültürler eskiden o kadar gelişmemişti. Şimdi çekildiği zaman onların Türkiye gibi geçmişi büyük bir ülke tarafından United States of Turkey’i daha geniş kapsamlı gördüklerini ve bunun en iyi çözüm olabileceğini, en kısa zamanda çözüm getirebileceğini düşünüyorlar”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir