"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. TBMM Başkanın seçilmesinin ardından gözler ihtisas komisyonlarına çevrildi

TBMM Başkanın seçilmesinin ardından gözler ihtisas komisyonlarına çevrildi

gazetehaberi gazetehaberi -
32 0

Genel af beklentisi bir süredir gündemi meşgul ediyor. 7. Yargı Paketi, Meclis’te kabul edilip Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi. Seçimlerden önce düzenlemenin çıkmasının ardından “Genel af çıkacak mı, af gelecek mi gibi başlıklar” halen kamuoyunda beklenti ve merak konusu olarak devam ediyor.

GÖZLER ADALET KOMİSYONUNDA

1 yılın altında olan mükerrer ve tekerrür suçlar ile ilgili özellikle şikayetlerden vazgeçme sonrası alınan cezalara af getirilmesiyle ilgili beklentinin TBMM Adalet Komisyonu’nda ele alınması bekleniyor.

Konuyla ilgili Avukat Murat Ataşsalar şu açıklamalarda bulundu;

“Şikayete tabi olmayan suçlarda, kişiler arasındaki husumet bitse hatta ve hatta kişiler şikayetinden vazgeçse dahi hukuki niteliği itibariyle kamu davasına dönüşen hukuki meselelerde taraflar haksız yere ceza almaktadır. Alınan ceza niteliği itibariyle basit bir suçtan kaynaklansa bile devreye mükerrer hükümler girdiği zaman kişilerin hapse girmesi kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkmakta. Taraf menfaatlerinin aksine uygulanan mükerrer hükümler sonucu kişi mesnetsiz hapse girmekte. Bununla ilgili en azından mükerrer suçlar çerçevesinde nitelikli haller ve ağır kapsamlı suçlar ayırt edilmek üzere bir af getirilmesi, özel bir düzenleme yoluna gidilmesi bu durumdan muzdarip bir çok vatandaşımızın yararına olacaktır. Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi bir çok konuya gerek aflar olarak gerekse EYT ile ilgili emeklilikte çözümleri yerine getirmiş olsa da, cumhurbaşkanımızın yukarıda belirtmiş olduğum mağduriyette de önemli bir düzenleme ve reformlar yapacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir