"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Sony, PS5 Oyunlarının Bulut Akışı Üzerinden Dahili Testlerine Başladığını Açıkladı

Sony, PS5 Oyunlarının Bulut Akışı Üzerinden Dahili Testlerine Başladığını Açıkladı

gazetehaberi gazetehaberi -
43 0

Sony, 2014 yılından bu yana PlayStation oyun kütüphanesinin bir kısmının bulut sunucusundan akışını desteklese de, bu dayanağı evvelki konsol kuşakları için üretilen oyunlarla sonlandırmıştı.

Bugün Sony, birinci sefer PlayStation 5 kütüphanesindeki oyunları buluttan yayınlamak için dahili testlere başladığını duyurdu. Sony, PS5 bulut oyun testlerinin “şu anda erken aşamalarda” olduğunu da belirtti.

Şu anda bu özelliğin ne vakit halka açılacağına dair bir bilgi yok. Fakat açılsa bile PlayStation Plus Premium aboneliği olan şahıslar tarafından kullanılabilecek. Hatta şu anda bu aboneler 800’den fazla PS4, PS3 ve daha eski oyununu PS5’te ve Windows PC platformunda oynayabiliyor.

Sony yaklaşık on yıldır oyun bulutu yayın hizmetleri sunsa da, şirketin CEO’su Kenichiro Yoshida birkaç hafta evvel teknolojinin hâlâ çok güç olduğunu itiraf etti. Bulut oyunları oynarken yaşanan yüksek gecikme mühletini bir telaş kaynağı olarak gösterdi.

Bulutta oyun oynamak hâlâ güç olsa da Sony, PS5 hayranlarına oyunlarını konutlarındaki TV’lerinden uzakta oynamanın bir yolunu sunmayı planlıyor. Project Q kod ismiyle bilinen bir eseri ortaya çıkardı. Temel olarak Sony’nin DualSense denetim aygıtının ortasında büyük bir ekran bulunan versiyonu diyebiliriz.

Cihaz sahibinin PS5 konsoluna bağlanarak oyun kütüphanesine erişebilmesini ve oyun oynayabilmesine imkan tanıyacak. 2023’ün sonlarına gerçek piyasaya sürülmesi planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir