"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Sıvı Metal Soğutmalı ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 Tanıtıldı

Sıvı Metal Soğutmalı ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 Tanıtıldı

gazetehaberi gazetehaberi -
34 0

ASUS ROG, kutusundan çıkar çıkmaz en yüksek artırılmış saat suratını sunan RTX 4090 ekran kartı ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı duyurdu. ROG Matrix GeForce RTX 4090 bunun yanı sıra ROG ailesinde birinci defa sunulan bir özelliğe sahip. Kartta sıvı metal termal bileşim kullanılıyor. RTX 4090 GPU’nun yanı sıra VRM’lerden ve bellek yongalarından gelen ısıyı da yakalayan özel üretim bir soğutma plakasına sahip olan bu kart, saat suratlarını daha yükseğe, daha uzun müddet çıkarma potansiyelini de taşıyor. ROG bu sayede bu mükemmel ekran kartı için mevcut en âlâ yongaları kullanabiliyor.

Sıvı metal, klâsik termal macunlara kıyasla çok daha düşük sıcaklıkları mümkün kulan harikulâde bir gereç. Lakin bu materyalin çok değerli bir dezavantajı var: Elektriği iletiyor. Düzgün kullanılmadığında, açıktaki bileşenlere temas edip kısa devre yaptırma mümkünlüğü var. ROG dizüstü bilgisayarlarında sıvı metali uzun müddettir kullanarak bu hususta uzmanlaşan ASUS, GPU’yu dik biçimde kullanırken sıvı metalin gücünden yararlanmayı sağlayan özel bir üretim süreci geliştirdi.

Öncelikle GPU’nun etrafındaki yüzeye monte kapasitörlerin üzeri bir UV reçine ile kaplandı. Akabinde GPU ile ana PCB ortasına iki adet kollayıcı katman yerleştirildi. ASUS bu sayede ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın sızıntı riski olmadan sıvı metalin harika ısı iletme özelliğinden yararlanmasını sağladı. Bu hami mekanizmayı kusursuz hale getirdikten sonra sıvı metal soğutmayı ROG ekran kartı serisiyle buluşturmanın vakti gelmişti. Elbette bunun için en âlâ seçenek efsanevi Matrix ailesi oldu. Kullanıcılar buradan sıvı metal hakkında detaylı bilgi edinebilir.

Sıvı metal mükemmel bir sistem olsa da ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın sıcaklık ve gürültü düzeylerini düşük tutmak için yararlandığı kapsamlı tahlilin yalnızca bir modülünü oluşturuyor. Kartta özel tasarlanmış, son derece kalın bir 360 mm radyatör ve onu destekleyen üç adet ROG MF-12S ARGB fan bulunuyor. Papatya dizilimiyle kullanılabilen bu fanlar mıknatıslı ilişki noktalarıyla birleştirilebiliyor. Bu temas noktaları denetim sinyallerini ve gücü de iletiyor. Üç fan yalnızca tek bir kabloyla kullanıldığından kullanıcılar kablo dağınıklığını kolaylıkla önleyebiliyor. Ayrıyeten bu sayede senkronize ARGB aydınlatma efektlerini de zahmetsizce uygulamak mümkün. Yüksek statik basınç ve hava akışıyla bu fanlar 1000 RPM’den yavaş çalışarak ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı 450 watt TGP’sinin altındayken 60°C sıcaklıkta tutabiliyor.

ROG Strix LC serisi kullanılanlar da dahil olmak üzere birden fazla sıvı soğutmalı ekran kartında, grafik işlemci sıcaklığını denetim altında tutan radyatöre eklenmiş fanlara ek olarak, yüzeye monte bileşenleri serin tutmak için kartın üzerine de bir fan yerleştirilmesi gerekiyor.  Lakin ROG Matrix RTX 4090’ı büsbütün kaplayan özel soğutma plakası bu ekstra fan gereksinimini ortadan kaldırıyor. PCB’de ısı üreten tüm bileşenlere temas eden bu plaka sayesinde radyatör tüm kartı tek başına soğutabiliyor. Bu karta özel çok güçlü bir pompa, radyatörü daha evvelki tasarımlarımıza kıyasla çok daha fazla soğutucuyla besliyor ve ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın her vakit azamî randımanla çalışmasını sağlıyor.

ROG Matrix RTX 4090 son derece tezli ve çağdaş bir dizayna sahip. GPU çerçevesi ve yuvası büsbütün metalden üretiliyor. Dolaylı ASUS Aura Lighting özelliğinin birinci sefer kullanıldığı ROG Matrix GeForce RTX 4090’da ana soğutma plakasının, devre kartının ve pompa kapağının daha geniş bir alüminyum çerçeveyle korunduğu bir “oyuk” bulunuyor. Göz alıcı ROG logosu ve ortadaki yarıktan üst kısma uzanan ışık çubukları kartı süslüyor. Paslanmaz çelik art plaka, ister klasik ister şov için dikey monte edilsin kartı sabit tutuyor. ROG Matrix RTX 4090’da tek bir 12VHPWR kablosu bulunuyor. Fanların güç kablosu ana soğutma tüplerinin içinde gizli. Böylelikle kablo idaresi çok kolay hale geliyor.

ROG Matrix RTX 4090’daki çeşidinin tek örneği donanım, özel olarak geliştirilmiş yazılım fonksiyonlarıyla destekleniyor. Birden fazla ekran kartında grafik işlemci ve belleğin üzerinde birer sıcaklık sensörü bulunur. Böylelikle sistem sıcaklığı temel olarak takip edilebilir. ROG bu tasarımı VRM’lere, bobinlere ve güç giriş devrelerine eklediği ekstra sensörlerle daha da ileriye taşıyor. Sensörlerden toplanan datalar ASUS GPU Tweak III uygulamasındaki yeni Thermal Map (Termal Harita) özelliği için kullanılıyor. Buradan kartın gerçek vakitli olarak nasıl çalıştığı detaylı bir formda görülebiliyor. Uygulama ayrıyeten Power Detector+ (Güç Algılayıcı) özelliğine de dayanak veriyor. Bu özellik 12VHPWR kablosundaki altı pimin her birini inceliyor ve olağandışı bir durum olduğunda bildiriyor. Bir sorun olduğunda kullanıcı kabloyu değiştirmesi gerektiğini anında öğrenebiliyor. ROG Matrix GeForce RTX 4090’da ayrıyeten Mileage (Kullanım Geçmişi) özelliği bulunuyor. Bu özellik kartın farklı güç düzeylerindeki kullanım halini takip ediyor. Böylelikle kullanıcılar kartın farklı oyunlarda nasıl yükte çalıştığını denetim edebiliyor.

Amiral gemisi pozisyonundaki bir kart olan ROG Matrix RTX 4090’da Dual BIOS özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde Sessiz ve Performans modları ortasında basitçe geçiş yapabiliyor. ASUS Auto-Extreme üretim süreciyle üretilen kartta devre kartı büsbütün otomatik olarak tek seferde lehimleniyor. Bu metot maliyeti düşürmenin yanı sıra lehim süreçleri ortasında paklık kimyasalı kullanma muhtaçlığını da ortadan kaldırıyor. En yüksek kaliteli bileşenlerle üretilen ROG Matrix GeForce RTX 4090, kullanım ömrü boyunca üst düzey performans gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir