"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Şimdiki NVIDIA Şoförüyle GPU Sıkıştırma Performansı Arttı

Şimdiki NVIDIA Şoförüyle GPU Sıkıştırma Performansı Arttı

gazetehaberi gazetehaberi -
37 0

NVIDIA’nın günler öncesinde yayınladığı GeForce 535.98 Game Ready şoförü, Diablo IV için dayanak ve kimi kusur düzeltmeleriyle gelmişti. Lakin görünüşe nazaran şoförler GPU sıkıştırma performansında bir artış da sağlıyor.

Oyunlarda yükleme müddetlerini değerli ölçüde azaltan DirectStorage, GPU sıkıştırmasından yararlanıyor. Oyun objeleri oyun sırasında açılması gereken paketlenmiş bir formatta geliyor. Tipik olarak, işlemci oyun varlıklarının sıkıştırmasını açmakla vazifelidir. GPU sıkıştırması ise sıkıştırma sürecini grafik kartına yaptırarak işlemcinin yükünü hafifletiyor. Bu nedenle şoför tabanlı optimizasyon GPU sıkıştırmasını kıymetli ölçüde güzelleştirebilir.

Oyuncuların DirectStorage’dan yararlanmak için kesinlikle bir SSD’ye muhtaçlığı yok. Bu teknoloji sabit disklerle bile düzgün çalışıyor, lakin DirectStorage’dan en güzel randımanı almak için SSD kullanmak gerekli.

Compusemble, evvelki GeForce 535.03 şoförü ile 535.50 beta şoförünü karşılaştırırken GPU sıkıştırma performansında bir artış keşfetti. Testlerde Crucial T700 PCIe 5.0 ve ismi verilmeyen bir PCIe 4.0 SSD kullanıldı. İki SSD ve NVIDIA GeForce şoförleri ortasındaki performansı kıymetlendirmek için tipik avokado geçiş senaryosu ele alındı.

GeForce 535.05 beta şoförü, T700’deki bant genişliğini 28,09 GB/sn’den 33,12 GB/sn’ye çıkararak %18’lik bir güzelleşme sağladı. Öte yandan birebir şoför PCIe 4.0 SSD ile pek fazla avantaj sağlamazken bant genişliğini sadece %2 artırdı.

Peki daha fazla bant genişliğinin yükleme müddetleri üzerinde ne kadar tesiri var? Sonuçlara nazaran T700 ile yükleme müddeti 0,24 saniyeden 0,20 saniyeye düştü. PCIe 5.0 SSD’ler zati çok süratli olduğu için birinci izlenim heyecan verici olmayabilir. Lakin matematik, yeni şoförün bant genişliğindeki artışla uyumlu olarak T700’ün yükleme mühletini %17 oranında düşürdüğünü gösteriyor. PCIe 4.0 SSD ise yalnızca %3 daha düşük yükleme müddetleri sundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir