"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Siber Savaşlar Sürat Kesmiyor

Siber Savaşlar Sürat Kesmiyor

gazetehaberi gazetehaberi -
38 0

ESET Research, siber casusluk operasyonları da yapan bir siber hata kümesi olan Asylum Ambuscade’e ait tahlilini yayınladı. Küme en az 2020’den beri siber casusluk kampanyaları yürütüyor.

ESET, Orta Asya ülkeleri, Ermenistan’daki devlet yetkilileri ve devlete ilişkin şirketlerin çalışanlarının daha evvel hücuma uğradığını tespit etti. Kümenin 2022’de Ukrayna’ya sonu olan birkaç Avrupa ülkesindeki hükumet yetkililerini amaç aldığı bildirildi. ESET Research, saldırganların gayesinin resmi devlet web posta portallarından zımnî bilgileri ve web posta kimlik bilgilerini çalmak olduğunu düşünüyor. Asylum Ambuscade çoklukla Kuzey Amerika ve Avrupa’daki küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ’ler) ve bireyleri maksat alıyor.

Grubun etkinliklerini araştıran ESET araştırmacısı Matthieu Faou bu durumu şöyle açıklıyor: “Görünüşe nazaran Asylum Ambuscade, vakit zaman Orta Asya ve Avrupa’daki hükumetlere karşı yeni siber casusluk kampanyaları yürütüyor. Özel siber casusluk operasyonları yürüten bir siber cürüm kümesini yakalamak epey güç ve bu nedenle araştırmacılar kümenin etkinliklerini yakından takip etmelidir. Asylum Ambuscade’in cürüm yazılımı ele geçirme zinciri, genel olarak, siber casusluk kampanyalarında gördüğümüze çok benziyor. Temel fark, makus emelli bir JavaScript belgesi yahut birden fazla HTTP yönlendirmesi sunan bir web sitesine yönlendiren makûs maksatlı bir Google Reklamı olabilen uzlaşma vektörüdür. ”

2022 yılında, küme Ukrayna’ya hududu olan birtakım Avrupa ülkelerindeki hükümet yetkililerini amaç aldığında, ele geçirme zinciri makûs maksatlı bir Excel elektronik tablosu yahut Word dokümanı eki içeren bir kimlik avı e-postasıyla başladı. Saldırganlar, ilgilerini çeken kurbanların aygıtlarına, nezaret yapmak gayesiyle eklentilerle genişletilebilen bir indirici olan AHKBOT’u dağıttı. Bu eklentiler ekran imajı alma, tuş vuruşlarını kaydetme, web tarayıcılarından parola çalma, evrak indirme ve bir bilgi hırsızı çalıştırma üzere çeşitli yeteneklere sahiptir.

Grup siber casusluk etkinlikleriyle gündeme gelmiş olsa da 2020’nin başından bu yana çoğunlukla siber hata kampanyaları yürütüyor. ESET Research, Ocak 2022’den bu yana dünya çapında 4.500’den fazla kurban tespit etti. Bunların birçok Kuzey Amerika’da olsa da, Asya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’da da kurbanlara rastladık. Gaye alanı çok geniş ve çoğunlukla bireyleri, kripto para ticareti ile uğraşanları, banka müşterilerini ve çeşitli bölümlerdeki KOBİ’leri içeriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir