"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Samsung, Okyanus Plastik Atığı Uğraş Teknolojisi Less Microfiber Filtre’yi Tanıttı

Samsung, Okyanus Plastik Atığı Uğraş Teknolojisi Less Microfiber Filtre’yi Tanıttı

gazetehaberi gazetehaberi -
49 0

Samsung Electronics, çamaşır yıkama süreçlerinden kaynaklanan plastik mikrofiber emisyonunu değerli ölçüde azaltma gayesiyle geliştirdiği yeni Less Microfiber™ Filtre’yi tanıttı. Filtre, giysi markası Patagonia’dan ilham alınarak ve küresel okyanus müdafaa tertibi Ocean Wise’ın uzmanlığından yararlanılarak tasarlandı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Less Microfiber™ Yıkama Programı’nın muvaffakiyetini temel alan eser, mikroplastikleri büyük ölçüde azaltırken sürdürülebilir bir çamaşır yıkama tecrübesi sunmayı hedefliyor. Şu an Kore ve İngiltere’de kullanımda olan yeni filtre, yıl sonuna yanlışsız Türkiye’de de satışa sunulacak.

Samsung Electronics Dijital Aygıtlar İş Ünitesinden Sorumlu Lider Yardımcısı ve Ar-Ge Takımı Lideri Moohyung Lee, eserle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Okyanusa salınan mikroplastik emisyonlarının giderek artan bir sıhhat kaygısı haline gelmesiyle birlikte Samsung, Ocean Wise ve Patagonia iş birliğiyle günlük rutinlerimizden kaynaklanan mikroplastik salımının önüne geçen bir teknoloji geliştirdi. Samsung, Less Microfiber™ Filtre ve Less Microfiber™ Yıkama Programı üzere inovasyonlarla daha da zenginleşen eser yelpazesi sayesinde ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını gerçeğe dönüştürüyor ve konutlarımızda etraf şuuruyla hareket etmeyi doğal bir alışkanlık haline getiriyor.”

Samsung’un kullanıcıların çamaşır yıkama sürecinden kaynaklanan mikroplastik emisyonunu azaltmak için geliştirmiş olduğu Less Microfiber™ Yıkama Programı, Samsung’un özel Ecobubble™ teknolojisini kullanarak mikroplastik atıkları yüzde 54 oranında azaltıyor. Deterjanın kabarcıklarla çözündürülüp çamaşıra nüfuz ettirilmesi sayesinde, giysileri yıkamak için daha düşük sıcaklık ve daha az güç kâfi oluyor. Bu da aşınmaları azaltıp mikroplastik emisyonunu önlüyor.

Less Microfiber™ Filtre ise bu süreci bir adım ileri taşıyor ve çamaşır yıkama süreci esnasında salınan mikroplastiklerin yüzde 98’inin okyanusa ulaşmasını engelliyor. Filtrenin haftada dört kere kullanılmasıyla yılda sekiz adet 500 ml’lik plastik şişeye denk mikroplastik atığın önüne geçiliyor.

Ayrıca Less Microfiber™ Filtre, daha fazla kullanıcının mikroplastik emisyonunu azaltmasına yardımcı olmak için standart çamaşır makinesi modelleriyle de kullanılabilecek bir montaj dizaynına sahip. Bu özellik, şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik çalışmalarını ve kullanıcıların konutta sürdürülebilirliği benimsemesine yardımcı olma amacını yansıtıyor. Yıkama Programı ve Filtre teknolojilerinin yararları ve sürdürülebilirliğe yönelik özellikleri, Ocean Wise deniz tertibinin Vancouver, Kanada’daki son teknolojilerle donatılmış laboratuvarında, mukayeseli bir mikrofiber dökülme test protokolü kullanılarak, bağımsız bir değerlendirmeye tabi tutuldu.

Samsung, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yeni eserler ve teknolojiler geliştirme kararlılığını sürdürüyor. ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını hayata geçirirken, bu kapsamda üretilen eserlerin sırf yüksek yarar sağlamakla kalmayıp tıpkı vakitte geliştirme süreçlerinin her evresinde etraf şuurunun gözetilmesine, eserlerin sade, erişilebilir ve kullanışlı olmasına itina gösteriyor.

Uzun ömürlü ve bakımı kolay Less Microfiber™ Filtre, bu gayeler doğrultusunda ömür döngüsünün her basamağına sürdürülebilirliği dahil etmek için, geri dönüştürülmüş plastikler kullanılarak üretildi. Filtrenin paçaları, 65-70 mikrometre genişliğindeki örgülü yapısıyla, mikroplastikleri yakalıyor. Daha sonra bu mikroplastikler, farklı bir bölmeye yönlendirilip sıkıştırılıyor. Böylelikle, filtrenin ortalama olarak ayda bir defa temizlenmesi kâfi oluyor.

Samsung’un akıllı ilişki platformu SmartThings ile ilişki kuran filtrenin, yüzde 0-100 ortasındaki doluluk oranı takip edilebiliyor. Filtrenin temizlenmesi gerektiğinde yahut filtreyle ilgili öteki mevzularda kullanıcılara SmartThings uygulaması aracılığıyla bildirimler gönderiliyor. Öbür yandan, 2022’den itibaren muhakkak Samsung çamaşır makinelerinde evvelden ayarlanmış bir seçenek olarak sunulan Less Microfiber™ Yıkama Programı, yalnızca tek dokunuşla etkinleştirilebiliyor. Bu yıl, ağ üzerinden yayınlanacak bir güncellemeyle, Wi-Fi özellikli daha eski Samsung çamaşır makinesi modelleri kullanıcılarına da bu özellik sunulacak.

Less Microfiber™ Yıkama Programı ve Less Microfiber™ Filtre’nin geliştirilip pazara sunulması, Samsung’un sürdürülebilirlik seyahatinde attığı en yeni adımlardan yalnızca birkaçını oluşturuyor.

Patagonya’nın Eser Tesiri ve İnovasyondan Sorumlu Lider Yardımcısı Matt Dwyer, gelişmeyle ilgili olarak “Uzun yıllardır mikro elyaf araştırmalarına yatırım yaparak, giysilerimizden dökülen lifleri nasıl azaltacağımızı ve okyanustaki farklı kirlilik kaynaklarını nasıl azaltabileceğimizi öğreniyoruz. Mikrofiberlerden kaynaklanan kirliliğe karşı uğraşın ileri taşınması için atılan bu büyük adımda yanımızda olduğu için Samsung’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Less Microfiber™ Yıkama Programı ve Less Microfiber™ Filtre’yi sunan Samsung, ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını her alanda müşterilerin günlük rutinlerinin zahmetsiz bir kesimi haline getiren teknolojiler ve eserler geliştirmeye devam edecek; geleceğin etrafa hassas mesken tahlillerini sunmak için iş ortaklarıyla çalışmayı sürdürecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir