"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Rocket Lab Venüs’ün Atmosferini İnceleme Vazifesini Erteliyor

Rocket Lab Venüs’ün Atmosferini İnceleme Vazifesini Erteliyor

gazetehaberi gazetehaberi -
44 0

Rocket Lab, geçen yıl atmosferinde organik moleküller aramak gayesiyle Venüs’e küçük bir uzay sondası göndermek için tezli bir vazifeye başlayacağını duyurdu. Fırlatmanın Mayıs 2023’te gerçekleşmesi beklenirken, artık de vazifenin yakında gerçekleşmeyeceği duyuruldu. Şirket şimdi yeni bir tarih açıklamadı fakat 2022 Temmuz’unda yayınlanan bir araştırma makalesinde fırlatma için yedek tarihin Ocak 2025 olduğunu belirtiliyor.

Görevle ilgili haberler radarın altında kalsa da gelen haberler epey tezli. Rocket Lab Elektron iticisini ve Photon uzay aracını kullanarak Venüs’ün 30-37 mil üstündeki, Dünya gibisi sıcaklıkların olduğu bulut katmanına küçük bir sonda göndermeyi planlıyor. (Gezegenin sera tesiri sayesinde yüzeydeki sıcaklık 482.22 °C dereceden ve basınç yetmiş beş Dünya atmosferinden fazladır).

40cm çapındaki küçük sonda oraya vardığında, organik molekülleri yahut atmosferin ömrü destekleyebileceğine dair öteki ipuçlarını arayacak. Venüs, 2020’de araştırmacıların tipik olarak canlı organizmalar tarafından üretilen bir kimyasal olan fosfinin belirtilerini tespit ettiklerini tez etmelerinin akabinde haberlere husus oldu. Tartışmalı olsa da, bulgular hayat için muhtemel bir kaynak olarak Venüs atmosferine yeni bir ilgi uyandırdı ve Rocket Lab’ın misyonu tam da buna odaklanıyor.

Bu misyon tıpkı vakitte şirketin Dünya yörüngesinin ötesine geçerek Ay ve Mars’a gitmek üzere tasarlanan Photon uzay aracını göstermesinin de bir yolu. Rocket Lab, Lunar Gateway uzay istasyonunun yörünge istikrarını doğrulamak için geliştirilen NASA’nın CAPSTONE vazifesinde Photon’u muvaffakiyetle fırlattı. Uydu yörüngede yaklaşık altı ay geçirdi ve Ay’ın Kuzey Kutbu’nun 1.609344 km yakınında, neredeyse doğrusal bir halo yörüngesinde uçtu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir