"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Reddit Uygulaması Apollo, 30 Haziran’da Kapanıyor

Reddit Uygulaması Apollo, 30 Haziran’da Kapanıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
36 0

Reddit’in API erişimi için fiyat alma tarafındaki tartışmalı kararı, Apollo’nun yaratıcısının üçüncü taraf uygulamasını kapatmasına neden oldu. Christian Selig Twitter’da “Apollo 30 Haziran’da kapanacak” diye yazdı. “Reddit’in son kararları ve hareketleri maalesef Apollo’nun devam etmesini imkansız hale getirdi.”

Apollo üzerinde çalışan tek geliştirici olan Selig, geçen hafta değişikliklerle ilgili alarm zilini çaldı. Reddit’in 19 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni kurallarına nazaran uygulamayı olduğu üzere çalıştırmanın kendisine yılda yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını kestirim ediyor.

Selig, Reddit’te yayınlanan bir yazıda, argüman edilen bir yanlış anlaşılmanın akabinde sitenin birtakım moderatörleriyle yaptığı görüşmeler sırasında şirketi kendisine iftira atmakla suçladı. Reddit’e, Apollo’dan gelen yüksek hacimli API davetlerinin şirkete değerli ölçüde paraya mal olması durumunda (yani yılda 20 milyon dolar civarında), “Apollo’yu bitirmek için bana bir çek kesmenizi önerdim. Hatta bunun yarısına ya da altı aylık pahasına bunu yapabileceğimi söyledim: 10 milyon dolar.”

Selig, Reddit temsilcilerinin kelamlarını bir cins tehdit olarak yanlış anladıkları için özür dilediklerini söyledi. Tekrar de, CEO Steve Huffman’ın moderatörlere “Apollo bizi tehdit etti, Reddit onlara 10 milyon dolar verirse “kolaylaştıracaklarını” söyledi. Perde ardındaki bu adam bizi zorluyor. Bizi tehdit ediyor.”

Apollo geliştiricisi, bu tezlerin uygulaması için tabuttaki son çivi olduğunu öne sürdü. “Reddit’in, beni yanlış anladıkları için çabucak özür diledikleri gerçeği ortadayken, onları tehdit ettiğimi söyleyerek şirket içi çalışanlara yahut halka beni karalamasını istemiyorum” diye yazdı. “Sonunda bu durumun telafi edilebileceğini düşünmediğim sonucuna vardım.” Selig, yılda ortalama 10 dolar ödeyen yaklaşık 50.000 abonesi olan Apollo’yu muhtemelen satmayacağını söyledi.

Reddit’in API değişikliklerini duyurmasının akabinde topluluktan bu değişikliklere karşı süratli bir reaksiyon geldi. Şirket, API’yi kimi erişilebilirlik uygulamalarına fiyatsız olarak sunarak makul bir dereceye kadar geri adım attı. Bununla birlikte, birçok büyük subredditin moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için en az 48 saat boyunca bu subredditleri kullanılamaz hale getirmeyi planlıyor. Eleştirmenler yeni kuralların platformu birçok kullanıcı için erişilemez hale getireceğini sav ediyor.

Selig’in açıklamasından kısa bir müddet sonra, RIF’in (eski ismiyle Reddit is Fun) ardındaki geliştirici, bu uygulamanın da 30 Haziran’da kapatılacağını söyledi. Reddit’in API fiyatlandırması ve üçüncü taraf uygulamaların reklam göstermesine müsaade verme üzere hususlarda “ne yazık ki uzlaşma konusunda dengeli bir isteksizlik gösterdiğini” belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir