"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Reddit API’si Birtakım Erişilebilirlik Uygulamalarına Fiyatsız Olacak

Reddit API’si Birtakım Erişilebilirlik Uygulamalarına Fiyatsız Olacak

gazetehaberi gazetehaberi -
46 0

Reddit, erişilebilirliğe odaklanan birtakım uygulamaların imalcileri için, hizmetlerinden para kazanmamaları şartıyla tartışmalı yeni API siyasetini değiştiriyor. The Verge’ün haberine nazaran Reddit, erişilebilirlik özelliklerini vurgulayan belli “ticari olmayan” uygulamaların geliştiricilerine tartışmalı yeni fiyatlandırmadan muafiyet sunmaya karar verdi.

Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt yaptığı açıklamada, “Erişilebilirlik gereksinimlerini ele alan ticari olmayan belli uygulamaların geliştiricileriyle temas kurduk ve onlara fiyatlandırma şartlarımızdan muafiyet teklif ettik” dedi. Rathschmidt, geliştiricilerle devam eden görüşmelere atıfta bulunarak, makul bir uygulamaların ismini vermeyi yahut yeni muafiyetin kaç uygulamayı kapsayabileceğini paylaşmayı reddetti.

Bu taviz, birçok geliştiricinin kendilerini işlerinden edeceğini söylediği planlanan değişiklikler nedeniyle Reddit’e karşı artan öfkenin ortasında geldi. Geçtiğimiz hafta Apollo’nun geliştiricisi Christian Selig, yeni fiyatlandırmanın, uygulamayı mevcut haliyle çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Öbür geliştiriciler de 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan değişikliklerle ilgili emsal kaygılarını lisana getirdiler.

The Verge’ün de belirttiği üzere, API değişiklikleri, siteyi erişilebilirlik yardımcılarıyla kullanmayı kolaylaştıran hizmetlere bağımlı olan Reddit kullanıcıları ortasında da yaygın bir kaygıya yol açtı. Bu haftanın başlarında r/Blind moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için yaklaşan Reddit karartmasına katılmayı planladıklarını söyledi. 1,000’den fazla subreddit’in imza attığı bu efora katılan topluluklar 48 saat boyunca “karanlığa gömülecek”.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir