"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Red Sınır, Enterprise Linux’un Son Sürümünü Kullanıma Sunuyor

Red Sınır, Enterprise Linux’un Son Sürümünü Kullanıma Sunuyor

gazetehaberi gazetehaberi -
35 0

Red Çizgi, Red Sınır Enterprise Linux 9.2’nin genel erişime açıldığını ve Red Çizgi Enterprise Linux 8.8’in de yakın vakitte erişime açılacağını duyurdu. Yeni sürümler Red Hat’in data merkezleri, genel bulutlar ve hudut hizmete alımları dahil hibrit buluttaki karmaşık Linux platform vazifelerini kolaylaştırma ve uygunlaştırma çalışmalarını daha da ileriye taşıyarak BT gruplarının işçi ve maharet eksikliklerini daha kolay aşmasına ve kritik altyapı alanlarında verimliliği artırmasına yardımcı oluyor.

IDC’nin Worldwide Server Operating System Environments Forecast, 2022-2026: The Public Cloud Shifts the OSE Market into Overdrive isimli raporuna nazaran Linux işletim sistem ortamları 2021’de hibrit bulut genelinin (fiziksel, sanal ve bulut dağıtımları) yüzde 78’ini oluştururken 2026’da bu oran yüzde 82’ye yükselecek. Red Çizgi için bu durum, kapsamlı Linux altyapı hünerine ve imkanlarına duyulan gereksinimin azalmamakla kalmayıp, kelam konusu ortamların karmaşıklık seviyesi arttıkça daha kritik hale geleceğini işaret ediyor.

Red Çizgi Enterprise Linux 9.2 ve 8.8, sıkça gerçekleştirilen idare vazifelerini otomatikleştirerek her ölçekte daha fazla tutarlılık ve verimlilik sağlamaya yardımcı olan ve Red Çizgi Enterprise Linux’a özel Ansible içeriği olan sistem rollerinin imkanlarını artırmaya devam ediyor. Bu sayede Microsoft SQL Server’dan sanal özel ağlara (VPN’ler) kadar pek çok ortak Linux rolünün, giriş düzeyindeki Linux bilgisi ile basitçe yapılandırılabiliyor, yetkilendirilebiliyor ve hizmete alınabiliyor. Sistem rolleri ayrıyeten yükseltmelerin daha az kesintiyle yapılmasını sağlayarak uzun mühlet kullanılabilecek hizmete alımları destekliyor. Zira otomatikleştirilmiş yapı bu fonksiyonların yine yapılandırılmasını kolaylaştırıyor.

Yeni sürümler bu rolleri Red Hat’in konteynerleri Linux platformunda geliştirmek, yönetmek ve çalıştırmak için kullanılan aracı olan Podman için Red Çizgi Enterprise Linux sistem rolüyle genişletiyor. Olağanda bir Podman instansı (instance) oluşturmak için komut satırı bilgisi gerekiyor lakin bu sistem rolü, administratörlerin makul ortamlarına uyacak yapılandırmaları otomatikleştirmesini sağlıyor. Sistem rolünün sağladığı imkanlar ortasında evvelden entegre edilmiş ve üretime hazır konteyner iş yüklerini Red Sınır Enterprise Linux ana bilgisayarlarında devreye alma mahareti de yer alıyor. Bu sayede Linux adminlerinin konteyner altyapısını çalıştırma maharetlerini güzelleştirmelerine yardımcı oluyor.

Ek Red Çizgi Enterprise Linux sistem rol güncellemeleri ortasında Microsoft SQL Server ve Microsoft Active Directory ile kontaklı genişletilmiş imkanlar yer alıyor. Bu kapsamda SQL Server/Active Directory kimlik doğrulaması otomasyonuna ek olarak Always-On kullanılabilirlik kümesi ve SQL Server 2022 dayanağı bulunacak.

Red Sınır Enterprise Linux, BT kuruluşlarının imaj oluşturucu aracılığıyla BT kuruluşlarının hibrit bulut operasyonlarının üstün işletim sistemi standardına sahip olmasına yardımcı oluyor. İmaj oluşturucu, genel buluttan hududa çeşitli ortamlar için optimize edilmiş ve aşikâr bir standarda sahip olan işletim sistemi imajlarının oluşturma süreçlerini kolaylaştırırken sistem güvenliği ve uyumluluğu için kapsayıcı BT denetimlerine ve siyasetlerine bağlılığı da koruyor. Red Sınır Enterprise Linux 9.2 ve 8.8’in yeni özellikleri ortasında OpenSCAP tarafından tanımlanan unsurlar üzere hudut bilişim aygıtlarını itimatla yapılandıran güvenlik profilleri gibi şirkete özel güvenlik ilkelerini oluşturulan imajlara dahil etme imkanı yer alıyor.

İmaj oluşturucu artık Red Sınır Enterprise Linux planlarının veri merkezinin içinde ve dışında oluşturulmasını ve paylaşılmasını da destekliyor. Bu planlar makul, standartlaştırılmış işletim sistemi manzaraları için bir yapı sağlıyor ve imaj oluşturucular da bu yapıları teknik özellik olarak kullanabiliyor. Bu imkan, internet teması olmayan yahut muhafaza altında olan Linux sistemlerinde bile dahili imaj standartlaştırmasına güç veriyor. BT grupları bu yeteneği eşsiz zorlukları gideren Linux yapılandırmaları için iş ortakları, son kullanıcılar ve açık kaynak toplulukları ile birlikte yaptığı çalışmaları artırmak için de kullanabiliyor.

İmaj oluşturucunun ötesinde Red Sınır Enterprise Linux web konsolu hibrit bulut genelinde BT güvenliğini artırırken uyumluluk unsurlarının daha sıkı bir biçimde uygulanmasına yardımcı oluyor. Konsol administratörlerin kullanımı kolay bir tarayıcı arayüzüyle çeşitli yapılandırma ve idare işlerini gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

Web konsolunda artık ağa bağlı disk şifreleme (network bound disk encryption, NBDE) özelliğini kullanarak kök evrak sistemlerinde açılan otomatik şifreli disk kilidini yapılandırma imkanı bulunuyor. Bu imkan hazırda bekleyen bilgilerin korunmasına yardımcı oluyor ve evvelden komut satırı parametreleri için maharet sahibi olmak gerekirken artık farklı Linux maharetlerine sahip bireyler de bu imkanı kullanabiliyor. Adminler artık sistem genelinde şifreleme siyasetleri ortasından sık kullandıklarını seçmek için web konsolunu da kullanabiliyor. Böylelikle ilgili tüm sistemlerin çeşitli uyumluluk kriterlerini karşılamasına ve şirkete özel gereksinimleri gidermesine yardımcı oluyor.

Konteynerleştirilmiş uygulamalar yeni yazılım inovasyonlarının büyük çoğunluğuna güç veriyor ve bu yüzden BT kuruluşlarının ölçeği katlanarak artan konteynerleri yönetmesi ve çalıştırması gerekiyor. Red Sınır Enterprise Linux 9.2 ve 8.8’in ikisi de hem manuel hem de otomatik bir iş akışının modülü olarak konteyner oluşturma süreçlerini takip etme özelliğinden itibaren pek çok alanda konteynerlerin artışına nizam getirmeye yardımcı olmak için Podman‘a yapılan geliştirmeleri içeriyor.

Podman de BT yöneticilerinin bir konteyner sıhhatsiz hale geldiğinde otomatik olarak düzeltme ve kaldırma süreçlerini otomatikleştiren özel konteyner sıhhat kontrollerini destekliyor. Böylelikle uzak yahut hudut bilişim ortamlarındaki teması kesilen konteynerleştirilmiş uygulamalar bile merkezi operasyonlarla dengeli bir biçimde çalıştırılabiliyor.

Red Sınır Enterprise Linux’un son sürümlerine Arm mimarisi için 64k sayfa boyutları için destek ekleniyor ve bu sayede Red Çizgi müşterilerinin kullanabileceği Arm tabanlı ve sertifikalı donanımların sayısı artıyor. Genişleyen donanım seçenekleri, ağır bir bellek kullanımı gerektiren iş yükleri çalıştıran şirketlerin bile özel gereksinimlerine nazaran en uygun temel mimariyi seçmesini kolaylaştırıyor.

Red Sınır müşterilerinin Red Çizgi Enterprise Linux’un dayanak hayat döngüsüyle ilgili muhtaçlıklarını dinlemeye devam ediyor. BT kuruluşları artık desteklenen kurumsal Linux için iki yeni ömür döngüsü idare seçeneğine sahip olabiliyor:

  • İyileştirilmiş Genişletilmiş Yazılım Desteği sayesinde Red Sınır Enterprise Linux 9 ve sonrasını kullanan kullanıcılar, 9.2 güncellemesinin genel erişime açılmasının akabinde dört yıla kadar bir mühlet boyunca yazılım güncellemelerini alabiliyor.
  • Red Sınır Enterprise Linux 7.9 için erişilebilir olacak Red Sınır Enterprise Linux 7 Genişletilmiş Hayat Döngüsü Takviyesi (Extended Lifecycle Support (ELS) ile 10 yıllık Red Sınır Enterprise Linux 7 hayat döngüsü bakımının sona ermesinden sonra takviyenin devam etmesini sağlıyor. Genişletilmiş hayat döngüsü, 1 Temmuz 2024 ile 30 Haziran 2026 ortasında geçerli olacak. Red Çizgi, müşterilerinin bu genişletilmiş dayanak hizmetini mevcut aboneliklerinin bir kesimi olarak yapabilecekleri Red Sınır Enterprise Linux 8 yahut 9’a geçiş yapmayı planlamak için kullanmasını öneriyor.

Mevcut Red Çizgi Enterprise Linux aboneliklerine sahip müşteriler Red Sınır Enterprise Linux 9.2’yi Red Sınır Customer Portal’dan indirebiliyor.

Red Sınır Lider Yardımcısı ve Red Sınır Enterprise Linux Genel Müdürü Gunnar Hellekson, hususla ilgili şunları söylüyor: “Linux hibrit bulut genelinde giderek daha karmaşık hale gelen operasyonların temelini oluştururken BT tertiplerinin yeni maharetler yahut kaynaklar eklemek zorunda kalmadan operasyonlarını genişletebilmesi hayati kıymet taşıyor. Dünyanın önde gelen kurumsal Linux platformunun en yeni sürümleri, BT takımlarının erişimlerini hibrit bulut genelinde genişletmelerine yardımcı olmak için daha fazla otomasyon sağlarken birebir vakitte konteyner ve yeni donanım mimarilerinde inovasyonu benimsemeyi kolaylaştırıyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir