"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Oyun Motoru Godot 4.1 Beta 1 Gelişmiş Özellikler ile Yayınlandı

Oyun Motoru Godot 4.1 Beta 1 Gelişmiş Özellikler ile Yayınlandı

gazetehaberi gazetehaberi -
51 0

Oyun motoru Godot’un gerisindeki grup, Godot 4.1’in artık teste hazır olduğunu ve birinci beta sürümünü yayınladığını duyurdu. Bu sürümün, kullanıcı tecrübesini geliştiren ve Godot 4.0’daki özellikleri daha kararlı hale getiren kademeli değişikliklere odaklandığı belirtildi.

Ana odak noktası kullanıcı tecrübesini uygunlaştırmak olsa da, katkıda bulunanların birtakım yeni araçları uygulamayı ve mevcut özelliklerden kimilerini daha kullanışlı hale getirmek için muvaffakiyetle çalıştıkları vurgulandı.

Değişiklikler ortasında çoklu monitör ortamında çalışıyorsanız öbür monitörlere taşınabilmeleri için kod editörlerini ayırma özelliği de yer alıyor.

Bu fonksiyonel özellik Google Summer of Code 2022’nin bir kesimi olarak özellik üzerinde çalışan bir iştirakçi tarafından eklendi. Artık komut belgesi düzenleyicisini ve gölgelendirici düzenleyicisini ana pencereden ayırabilir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Geliştirici takım, Godot 4.1 Beta 1’de Godot 4 ile birlikte gelen çoklu iş parçacığı dayanağını de geliştiriyor. Bu güncelleme çoklu iş parçacığı ile ilgili birçok sorunu ele alıyor ve iş parçacıklı kaynak yüklenmesine değerli iyileştirmeler getiriyor.

Sahne çoklu iş parçacığı ismi verilen bir şey üzerinde de çalışmaya başlandı, fakat hâlâ deneysel ve kullanımı şimdi önerilmiyor. Hatta Godot 4.2 ve 4.3’te bu bahiste çalışmaya devam edilecek.

Motordaki yapılan iyileştirmelerden biri de Vulkan Pipeline Caching, bu sayede derleme ve takılma sıkıntısını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Godot 4.1’in kesin sürümü Temmuz ayında yayınlanacak. Beta sürümünü test etmek istiyorsanız geliştiriciler Godot 4.1’i kullanmadan evvel projelerinizi yedeklemenizi öneriyor. Beta sürümünü indirmek için bu ilişkiye tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir