"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Müzik Şirketleri Twitter’a Telif Davası Açtı

Müzik Şirketleri Twitter’a Telif Davası Açtı

gazetehaberi gazetehaberi -
49 0

Twitter’ın uğraşması gereken öteki bir büyük dava daha var. Bir düzineden fazla müzik yayıncısından oluşan bir küme, platformda “kitlesel” telif hakkı ihlali argümanları üzerine şirkete 250 milyon dolarlık bir dava açtı.

Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği tarafından açılan davada, Twitter kullanıcılarının binlerce sefer sanatkarların telif haklarını ihlal ettiği ve şirketin bunu durdurmak için çok az şey yaptığı tez ediliyor. Dava, Twitter’ın lisans muahedesi olmayan tek büyük toplumsal platformlardan biri olduğunu belirtiyor.

The New York Times’a nazaran, Twitter bu türlü bir muahede için görüşmelerde bulunmuştu fakat bu görüşmeler sonunda bozuldu. Dava dilekçesinde, “Twitter’ın birçok rakibi, platformlarında müzik bestelerinin kullanımı için uygun lisans ve mutabakatlara muhtaçlık olduğunu kabul ederken, Twitter bunu yapmıyor ve bunun yerine müzik yaratıcılarına ziyan veren büyük telif hakkı ihlallerine bir bakıma takviye veriyor.” deniyor.

Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği; ayrıyeten Twitter’ı, yayıncılardan gelen bildirimlere karşın müzik yayıncılarının telif hakkı ihlali yapan malzemeleri platformundan kaldırma taleplerini görmezden gelmekle suçluyor. “Gerçek şu ki, Twitter bilinen ihlalcileri ve bilinen ihlalleri tertipli olarak görmezden geliyor ve farkında olduğu bu muhakkak ihlal örneklerini durdurmak için Twitter’ın kullanabileceği kolay adımları atmayı reddediyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir