"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Meta, Quest’i Küçük Çocukların da Kullanmasını İstiyor

Meta, Quest’i Küçük Çocukların da Kullanmasını İstiyor

gazetehaberi gazetehaberi -
46 0

Meta; Quest’in maksat kitlesini, küçük yaştaki çocukları da dahil ederek genişletmek istiyor. Facebook’un sahibi, bu yıl içinde ebeveyn denetimli hesaplar sunarak Quest 2 ve 3 hesaplarının yaşını 13’ten 10’a indirecek. Çocuklar hesap açmak, uygulama indirmek ve halihazırda mevcut olan yazılımlara erişimi engellemek için ebeveynlerinin onayına yeniden de gereksinim duyacak. Bu yetişkinler vakit hudutları da ekleyebilecek.

Şirket sıkı saklılık denetimleri uyguladığını söylüyor. Meta, ebeveynlerin çocuklarının yaşını istekli olarak belirtmeleri halinde “yaşa uygun” uygulama teklifleri sunacak. Ayrıyeten, çocuklara reklam gösterilmeyecek. Bu genç kullanıcıların Meta Horizon profilleri varsayılan olarak özel olacak ve takip ve etkin durum güncellemeleri için onay gerektirecek. Horizon Worlds, kullanıcıların 13 yaş ve üzerinde olmasını gerektirmeye devam edecek.

Meta bunu eğitim için büyük bir imkan olarak tanımlıyor. Meta Quest’le çocukların sanal bilim dersleri ve bir dizi eğitici oyun eğlenebileceğini belirten şirket mağazadaki eğitici oyunların birden fazla 10 yaş ve üzeri için derecelendirilmiş olduğunu bu nedenle malzeme sorunu yaşanmayacağını da belirtiyor.

Bu durumun problemsiz olup olmayacağı ise diğer bir mevzu. Meta’nın siyasetleri teorik olarak 13 yaşından küçük çocukların şahsî bilgilerinin ebeveyn müsaadesi olmadan toplanmasını yasaklayan COPPA (Çocukların Çevrimiçi Kapalılığını Muhafaza Yasası) ile uyumlu. New York Times’ın kaynakları, Meta’nın planları düzenleyicilerle görüşmeye başladığını argüman ediyor. Lakin güvenlik konusunda kaygılar var. Sanal gerçeklik uygulamaları, bilhassa de toplumsal olanlar, tacize ve gibisi istismarlara eğilimli. Meta’ysa genç kullanıcıları üçüncü taraf uygulamalarda olacaklardan koruyamaz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir