"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. macOS Sonoma Tanıtıldı! İşte Özellikleri

macOS Sonoma Tanıtıldı! İşte Özellikleri

gazetehaberi gazetehaberi -
51 0

Apple tarafından WWDC 2023 etkinliğinde yeni Mac modelleri ile birlikte macOS Sonoma işletim sistemi de duyuruldu. Pekala macOS Sonoma özellikleri neler?

macOS Sonoma masaüstü araç kutuları, Apple TV gibisi havadan ekran koruyucular, Bildiriler ve Safari üzere uygulamalardaki geliştirmeler, oyun oynamak için CPU ve GPU performansına öncelik veren yeni bir Oyun modu ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok yeni özellik içeriyor.

Yeni ekran koruyucular, Apple TV ekran koruyucularına benziyor ve hatta yüzen ekran koruyucular daha sonra masaüstünüze de yerleşebiliyor.

Yeni araç kutusu takviyesi ile Bildirim Merkezi’ndeki araç kutuları artık Masaüstünde de gelebiliyor. Bu araç kutularını rastgele bir yere koyabilirsiniz. Bir uygulama açıldığında araç kutuları art planda kayboluyor. Hatta olağanüstü bir araç kutusu galerisi de mevcut olacak. iPhone araç kuturlarının Mac’ten erişimi de kelam konusu. iPhone’un yakında yahut tıpkı Wi-Fi ağında olması kâfi. Mac’teki araç kutuları da artık etkileşimli olacak.

Mac’ler artık geliştiricilerin oyunlarını her zamankinden daha fazla şahsa ulaştırmak için gibisi görülmemiş bir fırsatla oyunları çalıştırabilir hale gelecek. Yeni Oyun Modu, oyun için CPU ve GPU’ya öncelik verecek. Ek olarak, Xbox ve Playstation denetleyicileri için örnekleme oranı iki katına çıkarılıyor. Geliştiricilerin oyunlarını başka platformlardan taşımalarını kolaylaştırmak için geliştiricilere yönelik yeni Oyun Taşıma Araç Seti de müjdelenmiş durumda. Birinci oyunlardan birisi ise Death Stranding Director’s Cut olacak.

Video konferans tarafında da yenilikler kelam konusu. Mesela uzaktan sunum yapmanın yeni yolları sunuluyor. Sizi paylaştığınız içeriğin doruğuna çıkaran Sunucu Yerleşimi isimli görüntü efekti ile balonunuzu sunumunuzun üzerine koymanız yahut paylaşılan ekranınızın ardınızda olması mümkün. Derinlik ve odak ile görüntünüze yansılar de eklemeniz sağlanıyor. Özellik el hareketlerini de tanıyabil,yor ve Zoom, Teams, WebEx ve daha fazlası dahil olmak üzere rastgele bir uygulamada çalışabiliyor.

macOS Sonoma’daki Safari’nin kıymetli bir yeni özelliği, başka Ferdî, İş, Okul ve İş hesaplarına müsaade veren Profiller. Apple ayrıyeten Mac’teki web uygulamaları için takviye ekliyor ve web sitelerinin Mac’teki Dock’a uygulama olarak eklenmesine müsaade veriyor.

macOS Sonoma, sonbahar içerisinde Mac sahipleri ile buluşacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir