"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kosova, LGBT dayatmasına teslim mi oldu? Atalay’dan iddialara cevap

Kosova, LGBT dayatmasına teslim mi oldu? Atalay’dan iddialara cevap

gazetehaberi gazetehaberi -
35 0

Aydınlık yazarı Reyhan’ın Balkanlarda LGBT faaliyetleri konusunda Kosova ve Sırbistan karşılaştırması yaparak kaleme aldığı yazısı, bölgeye bakışta farklı bir tartışmayı tetikledi.

Reyhan, dünkü yazısında Kosova’nın LGBT faaaliyetlerine karşı teslimiyet içinde olduğunu iddia ettiği yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Kosova, sözde kurulduğu andan bu yana LGBT dayatmasına teslim olmuş bir ülke. Bu da doğal. Çünkü kendi gücü ve iradesi olan bir yapısı yok. Tepeden tırnağa Batı denetiminde. Varlığını da onların varlığına borçlu. Bu nedenle, Batı’nın ideolojik tahakkümü, LGBT dayatması dâhil, sınırsız biçimde uygulanıyor.”

Kosova’da LGBT’nin anayasal koruma altında olduğunu ileri süren Reyhan, aynı yazıda şunları kaydetti:

“Kosova’da her yıl “onur yürüyüşü” düzenleniyor… Kosova Anayasa Mahkemesi, eşcinsel evliliğin serbest olması konusunda bir karar verdi. Yakın zamanda evlilik ve çocuk edinmenin yasallaşması yönünde adımlar bekleniyor… Ülkede çok sayıda CIA ve AB tarafından fonlanan LGBT örgütlenmesi var.”

Reyhan, LGBT’nin Sırbistan’da ise tam tersine etkisiz olduğunu savundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alaksandar Vucic’in eşcinsel gösterilerine izin vermediğini belirten Reyhan, Vucic’in Sırbistan meclisinde eşcinsel evlilikleri onaylayan yasayı veto edeceğini ilan ettiğini hatırlattı.

Reyhan, Sırbistan’ın “homofobik” damgası yemesinin nedenini de LGBT dayatmasına geçit vermemesi olarak gösterdi.

OSMAN ATALAY: KOSOVA HAKKINDA EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER PAYLAŞILMIŞ

Reyhan’ın her iki Balkan ülkesiyle ilgili köşesinde paylaştığı bilgilerle ilgili TİMETURK’e konuşan Balkan bölgesi uzmanı Osman Atalay, Kosova yönetimine ve toplumuna ilişkin görüşlerini paylaştı.

Atalay, gazeteci Reyhan tarafından aktarılan bazı bilgileri de düzeltme yaparak değerlendirdi.

Atalay’ın konuyla ilgili TİMETURK’e yaptığı açıklama şöyle:

“Yazıda, eksik ve doğrulanmamış, yanlış bilgiler var. Mesela Kosova Anayasa Mahkemesi eşcinsel evliliklerin serbest olması konusunda henüz bir karar vermedi. Eşcinsellerin çocuk edinmesinin yasallaşması önünde bekleniyor deniliyor. Oysa, Kosova parlamentosuna iki defa gündeme getirilen bu yasa teklifine, mevcut Kosova hükümeti ve muhalefet partileri tarafından kesin bir tavırla karşı duruldu.

Evet, Kosova’da LGBT’nin Kosova’da “onur yürüyüşü” oluyor ancak sayıları yüzü geçmeyen bir kitle bu. Bunlar da Batı’da fonlanan çevreler. Malum, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda LGBT ile ilgili dernek faaliyeti var.”

“SIRBİSTAN BAŞBAKANI BİR LEZBİYENDİR”

“Sırbistan’a gelince, bir defa Sırbistan’ın mevcut başbakanının lezbiyen olduğunu unutmayalım. Balkab bölgesinde eşcinsel olan sadece bir başbakan var, o da Sırbistan başbakanıdır. Reyhan’ın yazısında çok sayıda tezatlar ve eksiklikler var. Kosova toplumunun yüzde 95’i müslüman olan bir toplum. Kosovalılarda aile yapısı güçlü, Kosova-Arnavut toplumu muhafazakar bir yapıya sahiptir.”

ARNAVUT MİLLİYETÇİLİĞİ VE ALBİN KURTİ FAKTÖRÜ

“Kosova’da eşcinseller için çıkarılması planlanan yasanın kabul edileceğini hiç zannetmiyorum. Ayrıca, şu an Kosova’nın mevcut başbakanı Albin Kurti’nin sosyal demokrat oluğunu unutmamak lazım. Kurti, aynı zamanda koyu bir Arnavut milliyeçisidir. Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’daki Arnavutların en önemli özelliği aşırı milliyetçi olmalarıdır. Aile üzerinde hassas biçimde duruyorlar. Ailenin düzenin ve birliğini koruma konusunda son derece muhafazakar tutuma sahipler.

Balkanlardaki liderlerle kıyasladığmızda Albin Kurti, aslında anti-amerikancı biri olrak göze çarpar. Partisi, Sosyalist Enternasyonel Birliği’ne üyedir. Ayrıca Kosova toplumunun kültürel dokusu bu tür girişimlere izin vermez.”

Kaynak: TİMETURK

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir