"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Japonya Gelecek Yıl Yörüngeye Ahşap Uydu Yerleştirecek

Japonya Gelecek Yıl Yörüngeye Ahşap Uydu Yerleştirecek

gazetehaberi gazetehaberi -
38 0

Japonya’nın Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar manolya ağaçlarından elde edilen tahtanın gelecek sene uzaya gönderilecek uydular için uygun bir yapı materyali olabileceğine karar verdiler.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yakın vakitte yapılan araştırmanın sonucuna nazaran üç ahşap çeşidi ortasından manolya ağacının uzay ortamında daha sağlam ve kullanışlı olduğu ortaya çıktı. Uzayın sert şartlarına on ay dayanan örnekler geçen Ocak ayı itibariyle dünyaya döndüler.

Analizler gösterdi ki manolya ne çürüme ne de soyulma, çatlama, eğrilme üzere hasarlar gösterdi. Üstelik, uzaya maruz kalmadan evvel ve sonra tahta örneklerinin kütlesinde hiçbir değişiklik yoktu.


Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ahşap örnekleri

Ahşap, uzaya gönderilecek uydular için en yeterli tercih üzere görünmeyebilir fakat kendine has avantajları var. Ahşap kullanmak, uyduların üretiminde kullanılan metal alaşımları kullanmaktan daha kolay ve ucuz. Ayrıyeten ahşap; tabiat dostu, hafif, esnek ve dünyanın atmosferine girerken büsbütün yanıp kül olacağı için kullanımdan çıkarılan uyduların ortaya çıkardığı riski de azaltıyor. Şu anda kullanımda olan ve atmosferde büsbütün yanıp kül olması beklenmeyen uydular dünyaya okyanusun uzak köşelerinden getiriliyor.

Fakat ahşap uydular tüm riskleri yok etmiyor. Mesela ahşap uydunun içindeki malzemeler klâsik gereçlerden yapılacağı için basitçe yanıp kül olmayabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir