"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. James Webb Teleskobu, Başak Takımyıldızı’nda Doğan Yıldızları Görüntüledi

James Webb Teleskobu, Başak Takımyıldızı’nda Doğan Yıldızları Görüntüledi

gazetehaberi gazetehaberi -
38 0

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA), birkaç haftada bir James Webb Teleskobu’ndan çarpıcı ve cihan hakkındaki bilgilerimizi genişleten etkileyici fotoğraflar veriyor. Teleskoptan son gelen görseller ise (yukarıdaki fotoğrafın son üst köşesi) parlak çubuk nedeniyle “çubuklu” galaksi olarak isimlendirilen çubuklu sarmak galaksi NGC 5068’i gösteriyor.

Gördüğünüz fotoğraf teleskopun MIRI (Orta Kızılötesi Cihaz) ve NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) sensörlerinden alınan kızılötesi çekimlerden oluşturulmuş bir kombinasyon.

Bu sensörlerin yakaladığına nazaran, Başak Takımyıldızı’nda Dünya’dan yaklaşık 20 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksi var. James Webb Teleskobu, yıldızları doğarken çevreleyen toz ve yıldızı görebildiğinden, bilhassa yıldızların oluşum sürecini gösteren manzaralar üretmek için biçilmiş kaftan.

Birleşimi oluşturan iki farklı imaja bakıldığında, galaksinin farklı katmanları ortaya çıkıyor. MIRI sensörü tarafından üretilen manzara, galaksinin yapısının ve yeni oluşan yıldızları temsil eden parlayan gaz kabarcıklarının bir görünümünü sağlıyor.


Başak Galaksisi

NIRCam’dan alınan ikinci fotoğraf, önplandaki devasa yıldız şeridine odaklandı. Bu ortada birleşim, hem bölgedeki muazzam ölçüdeki yıldızı hem de yeni “doğmuş” yıldızları gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir