"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. İsviçre, Tren Raylarının Ortasına Güneş Panelleri Kuruyor

İsviçre, Tren Raylarının Ortasına Güneş Panelleri Kuruyor

gazetehaberi gazetehaberi -
36 0

İsviçreli teşebbüs Sun-Ways, İsviçre’deki demiryolu raylarına güneş panelleri yerleştiriyor. Panellerin, ülkenin Federal Ulaştırma Ofisi’nin onayının akabinde Buttes tren istasyonu yakınındaki raylar ortasındaki boşluğa ‘halı gibi’ serildiği belirtilmiş.

Aslında Sun-Ways, demiryolu raylarına güneş panelleri yerleştirmeye başlayan birinci şirket değil. Fast Company‘nin haberine nazaran, İtalyan yenilenebilir güç şirketi Greenrail ve İngiliz teknoloji firması Bankset Energy de misal teknolojiler üzerinde çalışıyor, lakin İsviçre’deki deney iki nedenden ötürü dikkate bedel.

Birincisi, Sun-Ways standart boyutlu paneller kullanırken, başka iki şirket demiryolu rayları ortasına sığdırmak için daha küçük paneller kullanıyor. İkincisi, panel döşeme sürecinin tamamı Sun-Ways tarafından otomatik hale getirilmiş.

Sun-Ways, bu yaz 560.000 dolar maliyetle tamamlanması beklenen pilot projede Neuchâtel kenti yakınlarındaki 140 metrelik demiryolu sınırına 60 güneş paneli yerleştirmek için olağan bir tren kullanacak. Bu çok fazla bir şey değil, lakin bir başlangıç ve önümüzdeki yıllarda daha büyük ve daha âlâ şeylere yol açabilecek bir başlangıç.

Başlangıç olarak, proje tarafından üretilen elektriğin tamamı bölgedeki hanelere güç sağlayacak, lakin gelecekte gücün bir kısmı trenleri çalıştırmak için kullanılabilir. Sun-Ways kurucu ortağı Baptiste Danichert’e nazaran, İsviçre demiryolu ağının 5.000 km’lik kısmının tamamının güneş panelleriyle kaplanması yılda 1 gigawatt’a kadar güç üretebilir ki bu da yaklaşık 750.000 konuta güç sağlamaya kâfi.

Sun-Ways, panelleri yerleştirmek üzere özel aletlerle donatılmış olağan bir tren kullanıyor. Gelecekte şirket, biri panelleri depolamak başkası de yerleştirmek için iki vagonu olan özel bir olarak kullanmayı planlıyor. Panellerin bakım ya da tamirata gereksinim duymadıkları sürece raylar üzerinde kalması beklenmekte. Bu durumda, birebir tren panelleri sökmek için bir sefer daha rayların o kısmında çalışacak.


Tren Raylarının Ortasına Güneş Panelleri Kurulmas

Çoğu çevreci yenilenebilir güç kullanımının artmasından mutlu olsa da kimileri bu gelişmeye daha temkinli. Pak güç savunuculuğu kümesi Freeing Energy Project’in kurucusu Bill Nussey’e nazaran bu deney lakin “trenlerden kaynaklanan enkaz, paneller ortasındaki coğrafik uzaklık ve şebekeye irtibat noktası üzere bir dizi büyük zorluğun üstesinden gelinebilirse” başarılı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir