"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. “i” Harfine Elveda: Intel İşlemciler Artık Core ve Core Ultra Olarak İsimlendirilecek

“i” Harfine Elveda: Intel İşlemciler Artık Core ve Core Ultra Olarak İsimlendirilecek

gazetehaberi gazetehaberi -
35 0

Intel Global İrtibat Yöneticisi Bernard Fernandes, Twitter’da şirketin 2023’te piyasaya süreceği Meteor Lake tabanlı çipler için CPU’larında birtakım marka değişiklikleri yapacağını paylaşmıştı.

Bugün şirket, Meteor Lake’in piyasaya sürülmesiyle birlikte bu yılın ikinci yarısında ana tüketici CPU’larını Core ve Core Ultra aileleri olarak yine pazarlayacağını duyurarak bu değişiklikleri doğruladı.

Şirketin bu duyurusu, şirketin taşınabilir çipleri için Pentium ve Celeron markalarını kaldırmaya karar vermesinden bir yıl sonra geldi. Bu yıldan itibaren yalnızca Processor olarak pazarlanacaklarını söyledi.

Yeni CPU isimleri, bir müddettir Intel’in çip markasının bir kesimi olan “i” harfinden de kurtulacak. Meteor Lake tabanlı CPU’lardan başlayarak, Intel bunları sadece sayılarla isimlendirecek.

Nesil numarası hâlâ işlemci numarasının bir modülü olacak fakat artık Intel CPU’nun isminin önünde kullanılmayacak. Şu andan itibaren Core CPU serisi şirketin daha ana akım çipleri için kullanılırken, yeni Core Ultra markası “en gelişmiş istemci işlemcileri” için kullanılacak.

Intel’in Lider Yardımcısı ve İstemci Bilişim Kümesi Satış Genel Müdürü Caitlin Anderson’a nazaran bu değişiklikler, Intel tabanlı PC satın alan bireylerin ne tıp bir CPU içerdiğini bilmelerini kolaylaştıracak.

“Müşteri yol haritamız, Intel’in Meteor Lake üzere güç verimliliğine ve geniş ölçekte yapay zekaya odaklanan eserlerle inovasyona ve teknoloji liderliğine nasıl öncelik verdiğini gösteriyor. Eser stratejilerimizle daha yeterli ahenk sağlamak için, bilgisayar alıcılarının en son teknolojilerimiz ile ana akım tekliflerimizi daha yeterli ayırt etmelerine yardımcı olacak bir marka yapısı sunuyoruz.”

Intel Core ve Intel Core Ultra markalarına ek olarak şirket, “Evo onaylı dizaynlar için Intel Evo Edition platform markasını geliştirdiğini” söylüyor. Evo, şirketin uzun pil ömrü, süratli şarj ve öbür gelişmiş özellikler için yaptığı testleri geçen dizüstü bilgisayarlarına verdiği isimdir.

Şirket ayrıyeten iş tabanlı bilgisayarlar için yeni Intel vPro Enterprise ve Intel vPro Essentials markalarını da piyasaya sürüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir