"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Hello Space’in Birinci Test Cep Uydusu ‘İstanbul’ SpaceX Transporter-8 ile Uzaya Fırlatıldı

Hello Space’in Birinci Test Cep Uydusu ‘İstanbul’ SpaceX Transporter-8 ile Uzaya Fırlatıldı

gazetehaberi gazetehaberi -
39 0

Türkiye’nin birinci ve dünyanın üçüncü ticari cep uydu teşebbüsü olan Hello Space, uzayda kuracağı cep uydusu ekip uydu ağı ile kesintisiz, uçtan uca IoT bilgi hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Hello Space’in birinci test cep uydusu ‘İstanbul’, SpaceX Transporter-8 misyonunda uzaya fırlatılan tek Türk uydusu oldu. Dünyanın en yeni ve en küçük uydu standardı olan cep uydusu (pocketqube) standardında, 5cm x 5cm x 5cm’lik ölçüyle üretilen İstanbul cep uydusu, bir avuca sığabilen birinci Türk uydusu olarak dikkat çekiyor. Yazılımı ve donanımı Türkiye’de yapılan İstanbul, Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde yer alan Hello Space yer istasyonundan takip edilecek.

Hello Space, 2022 yılının Mayıs ayında bir uydu teknolojileri teşebbüsü olarak kuruldu. Kuruluşundan 13 ay sonra, dünya için yepisyeni bir teknoloji olan cep uydu teknolojisinde birinci test uydusu İstanbul’un yazılım ve donanım üretimini Türkiye’de tamamladı. Istanbul, Transporter-8 misyonuyla Kaliforniya’dan SpaceX’e ilişkin Falcon9 roketi ile uzaya fırlatıldı. Üretim sürecine paralel olarak takım-uydu ağı idare ve denetim merkezi olarak konumlanan Hello Space Yer İstasyonu, Ankara’da Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde faaliyete geçti.

Hello Space Kurucu Ortağı ve CEO’su Muzaffer Duysal; “Bir uydunun üretim ve uzaya gönderim mühleti ortalama 2-2.5 seneyi bulurken, yepisyeni bir teknoloji olan cep uydusu teknolojilerindeki bilgi birikimimiz ve grubumuzun gücüyle bu süreyi 1 sene üzere dünya çapında görülmemiş bir müddete indirdik. Kısa vakitte kuracağımız takım-uydu ağıyla, bugün data takibi sıkıntı olan okyanuslar, kurak yerler dahil dünyanın her yerinden lojistik, tarım, üretim üzere kesimlerde uçtan uca, kesintisiz darbant data hizmeti sunan küresel bir teşebbüs haline gelmeyi hedefliyoruz. İstanbul, teşebbüsümüzün birinci uydusu, fırlatılışı için çok heyecanlıyız” dedi.

Hello Space, son derece gelişmiş dar bant data irtibatı teknolojisi sayesinde, uzaydan dünya çapında kapsama sağlayarak, denizcilik, tarım, lojistik, güç ve imalat sanayilerinde, kesintisiz ve muteber data hizmet sunacak. Mevcut teknolojilerle kapsama alanı dışında kalan, insan yoğunluğu az olan uzak bölgeler ve okyanuslarda dahi objelerin interneti IoT hizmeti sunabilecek olan Hello Space, örneğin okyanuslardaki konteynerlerden lokasyon, kapsanamayan tarım yerlerinden nem, ısı üzere bilgileri, uydu teknolojileri aracılığıyla uçtan uca istikrarlı ve gerçek sunarak iş ortaklarının verimliliğini artırabilecek.

Hello Space takımı özel bir yazılımla, çalışma arkadaşlarının isimlerini test uydusu “İstanbul”un içerisine yerleştirdi. İstanbul ile birlikte, çalışanların isimleri de uzayda yerini alacak.

Uydu teşebbüsü Hello Space, uzaya göndermeyi planladığı cep uydular ile bir takım-uydu ağı oluşturacak. Takım-uydu ağı maksadının birinci test uydusu İstanbul’un uzaya gönderilmesinin akabinde, Hello Space 4 yeni test uydusu gönderimine hazırlanıyor. Hello Space, öbür 4 test uydusunu ise Ekim ayında uzaya göndermeyi planlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir