"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Google Tensor G3 Özellikleri ve Benchmark Skorları Sızdı

Google Tensor G3 Özellikleri ve Benchmark Skorları Sızdı

gazetehaberi gazetehaberi -
49 0

Google’ın sonbaharda Pixel 8 serisinde piyasaya süreceği Tensor G3 yonga setinin birinci detaylı özellikleri sızdırıldı. Yonga seti Samsung Foundry’nin yeni 4 nm (4LPP) süreci üzerine inşa edilecek, dokuz çekirdekli bir CPU ve on çekirdekli bir GPU’ya sahip olacak.

CPU tarafında Tensor G3, 3 GHz’e kadar çıkan bir Cortex-X3, 2.45 GHz’e kadar çıkan dört Cortex-A715 ve 2.15 GHz’e kadar çıkan dört Cortex-A510 çekirdeği barındırıyor. Buna karşılık olarak Tensor G2’de iki Cortex-X1 çekirdeği, iki Cortex-A78 ve dört Cortex-A55 bulunuyordu. Yani G3’ten bir tane daha az olmak üzere toplam sekiz çekirdekti.

GPU tarafında, Tensor G3 ARM’ın en yeni GPU dizaynını kullanıyor. 890 MHz’e kadar çıkan on adet Immortalis-G715 içeriyor. Yeni donanımla birlikte donanım hızlandırmalı ışın izleme ve Samsung MFC (Multi-Format Codec) ile birlikte hem H.264 hem de HEVC formatında 30 FPS’ye kadar 8K kodlama ve kod çözme üzere özellikler kazanıyor.

Tensor G3’ün Samsung’un Exynos 2400’deki telefonları için üst seviye taşınabilir yongalar üretmesi beklenen dönüşüne biraz ışık tuttuğu söylenebilir. Exynos 2400, G3’e emsal dokuz çekirdekli hatta on çekirdekli bir CPU kullanabilir lakin AMD RDNA2’ye dayanan ve dört kat daha fazla çekirdeğe sahip yükseltilmiş bir Xclipse GPU da kullanabilir. GPU’daki gelişmeler Exynos 2400’ün 4K 120 FPS kodlama ve kod çözmenin yanı sıra 8K 30 FPS üzere özellikler de ekleyebilmesini sağlayacaktır.

Exynos 2400 ayrıyeten UFS 4.0 depolama dayanağı, LPDDR5X RAM ve daha süratli bir modem ile Tensor G3’ü geride bırakabilir.

Tensor G3’e geri dönersek, Geekbench 5 test skoruna nazaran yonga seti halihazırda test ediliyor üzere görünüyor. Son olarak 4 + 4 + 1 CPU yapılandırmasının doğrulandığını da belirtelim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir