"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Eski Samsung Yöneticisi Fabrika Planlarını Çalmakla Suçlanıyor

Eski Samsung Yöneticisi Fabrika Planlarını Çalmakla Suçlanıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
33 0

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, kısa bir müddet evvel çip üretim sanayisinin “topyekûn bir savaş” içinde olduğunu açıkladı ve son gelişmeler de bu açıklamayı muhakkak takviyeler nitelikte. BusinessKorea’nın haberine nazaran, Suwon Bölgesi savcıları eski bir Samsung yöneticisini, önde gelen çip üreticisinden yarı-iletken tesis planlarını ve teknolojisini çaldığı savıyla suçladı. Daha evvel bir öbür Koreli çip üreticisi SK Hynix’in lider yardımcılığını da yapmış olan 65 yaşındaki sanığın ismi verilmedi lakin bilgileri 2018-2019 yılları ortasında çaldığı tez ediliyor. Sızıntının Samsung’a yaklaşık 230 milyon dolara mal olduğunu da belirtelim.

Sanığın Çin’in Xi’an kentinde, mevcut bir Samsung fabrikasına bir kilometreden daha kısa uzaklıkta bir yarı-iletken fabrikası inşa etmeyi planladığı sav ediliyor. SK Hynix ve Samsung’un ticari sırlarını elde etmek için SK Hynix ve Samsung’un 200 çalışanını işe alan sanık, birebir vakitte yeni yarı iletken fabrikasını inşa etmek için 6,2 milyar dolar taahhüt eden ve ismi açıklanmayan Tayvanlı bir elektronik üretim şirketiyle de işbirliği yaptı. Lakin sanık Çinli yatırımcılardan yaklaşık 358 milyon dolar temin etmeyi başardı ve bu parayı Çin’in Chengdu kentinde bulunan bir fabrikada prototipler oluşturmak için kullandı. Savcılara nazaran tesisin çalıntı Samsung bilgileri kullanılarak inşa edildiği de bildirildi.

Savcılık yaptığı açıklamada, “Bu o kadar önemli bir hata ki, kabahatin ölçeği ve zararın derecesi açısından evvelki kişisel yarı-iletken teknoloji sızıntısı hadiseleriyle karşılaştırmak zor” dedi. “Bu, çip üretiminde rekabetin ağırlaştığı bir devirde yerli çip sanayisinin temelini sarsarak ekonomik güvenliğimize ağır bir darbe indirebilecek önemli bir kabahattir.” Baş sanıkla birlikte, ortalarında bir Samsung taşeronunun da bulunduğu altı hata ortağı hakkında da cürüm duyurusunda bulunuldu. Bu suçlamalar, Çin’in bir dizi bölümde Güney Kore’nin teknolojilerini satın almaya yönelik devam eden uğraşlarını ortaya koymakta.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir