"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Elektrikli Araç Bataryalarını Soğuk Havalarda Süratli Şarj Etmenin Önü Açılıyor

Elektrikli Araç Bataryalarını Soğuk Havalarda Süratli Şarj Etmenin Önü Açılıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
35 0

Çinli teşebbüs Greater Bay Technology, yeni elektrikli araç bataryasının soğuk havalarda bile olağan süratlerde şarj olabileceğini sav ediyor. Bloomberg’e nazaran, şirketin kurucu ortağı ve lideri Huang Xiangdong, şirketin yeni Phoenix hücresinin muhteşem iletken gereçler ve termal idare kullanarak -20C dereceden 25C dereceye yalnızca beş dakika içinde ısındığını ve pilin “tüm hava şartlarında altı dakika içinde” şarj olmasını sağladığını söylüyor. Huang, “Phoenix bataryası yalnızca elektrikli araçların uzun şarj müddetini değil, öteki problemli noktaları da ele alıyor” dedi. “Sıcak bir gün ya da soğuk bir gün olması fark etmez, Phoenix bataryasının menzili etkilenmeyecektir.”

Soğuk havalarda şarj verimliliğinin düşmesi, elektrikli araç bataryaları alanında değerli bir mani olmuştur. Polestar ve GM de dahil olmak üzere başka araba üreticileri ısı pompaları ekleyerek bu sorunun üstesinden geldiler ve Alman ZF şirketi kabin ısıtması için kullanılan enerjiyi azaltmak için ısıtmalı bir emniyet kemeri (veya “ısı kemeri”) prototipi  üretti.

Yeni Phoenix hücresinin 1.000 km menzile sahip olduğu argüman ediliyor. Şirket, bataryayı önümüzdeki yıl Çin’in en tanınan üçüncü  markası olan Aion’un elektrikli araçlarında halka sunmayı planlıyor. Buna ek olarak, Greater Bay Technology’nin hücreyi kullanmak için öteki araba üreticileriyle görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Huang’ın uzun vadeli vizyonunu özetlerken, “elektrikli araçlar akaryakıtlı otomobiller üzere kullanılabildiğinde ve bakımları yapılabildiğinde, kitlesel benimseme için daha büyük bir baht var” dedi.

Greater Bay Technology, pahası 1 milyar doların üzerinde olan iki yıllık bir teşebbüs. Teşebbüsün birinci jenerasyon bataryası, şu anda Aion’un V Plus elektrikli SUV’unda bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir