"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Dünya Basın Mensupları Derneği’nden muhteşem organizasyon

Dünya Basın Mensupları Derneği’nden muhteşem organizasyon

gazetehaberi gazetehaberi -
50 0

Dünya basın mensupları derneği Genel başkanı Muzaffer Tunç’un selamlama ve açılış konuşmasıyla başlayan program Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un dünden bugüne Malatya Turgut Özal Üniversitesi başta olmak üzere bilim dünyası ve ülkemiz için yapmış oldukları çalışmaları ve projelerini anlattı.

Birçok zorluklara karşı Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde birçok imkansıza nasıl imza attıklarını detayları ile anlatan Prof. Dr. Karabulut basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Bundan sonraki projelerini ülkemiz ve insanlık için hayallerin anlattı. Dünya basın mensupları derneği Genel başkanı Muzaffer Tunç un moderatörlüğünde samimi bir atmosferde geçen kahvaltılı basın toplantısında duygusal ve komik hatıralar organizasyona renk kattı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut programda yaptığı konuşmada “Üniversitemizin kuruluş sürecinde yer alan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü olarak atanmamın ardından Yeni bir üniversite olarak, birçok alanda eksiklikleri tamamlamaya ve gelişmeye açık olmamızın yanı sıra kalite odaklı bir çalışma sistemi benimsedik. Bu süreçte, uluslararası değerlendirmelere giderek kalitemizi artırmayı hedefledik. Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkan danışmanlığında ve Yükseköğretim Akreditasyon Kurulu’nda görev alarak, akreditasyon süreçlerine katkı sağladım. Turgut Özal Tıp merkezi Akreditasyonunda, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Akreditasyonunda Kalite Kurul başkanlığı ve danışmanlık yaparak akredite olmasına katkı sağladık.” dedi.

İnönü Üniversitesi’nde Sağlık Hizmetleri Meslek yüksek okulunda Türkiye’de ilk defa “Evde Bakım Hizmetleri bölümünü açarak projelerle istahdam anlamında da destek sağladık”

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Bay, açıklamalarına şöyle devam etti:

” Sivil toplum kuruluşlarıyla olan deneyimlerim, evde bakım konusundaki ihtiyaçların tespiti ve çözümü açısından önemli bir rol oynamaktadır. Engelliler derneği kurucu başkanlığı sürecimde gerçekleştirdiğimiz projeler ve Avrupa Birliği desteğiyle evde bakım personeli istihdamı sağladık. Bu projelerin başarılı bir şekilde sonuçlanması, sivil toplum kuruluşlarının çözüm odaklı çalışmalarının etkisini ortaya koymaktadır. Akademik ve biyokimyasal çalışmalarımızla desteklediğimiz projelerde, kayısı çekirdeği ekstraktının ağrı kesici etkisi ve kadınlardaki hormonal değişimlerdeki katkısı üzerine çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımız uluslararası düzeyde ödüllerle taçlandırılmıştır. Üniversitemizin bulunduğu bölgenin özelliklerini göz önünde bulundurarak, toprak analizleri ve deprem analizleri gibi çalışmaları tamamladık.

Ulaşım ve yurt sorunları gibi önemli konuları da projelerimizde ele aldık. Yeni Yerleşke planlanması, Tıp fakültesi ile birlikte toplamda 7 fakülte kurulması ve Yaşlı bakım ve Tazelenme üniversitesi gibi önemli adımlarla kuruluş sürecini başarıyla tamamladık. Yine Çalışan ve öğrenci memnuniyet anketlerimizde % 85’lerdeidik. Özellikle depreme dayanıklı ve yeşili doğayı koruma ile ilgili 4 kitabı bulunan Prof. Dr. Karabulut, yeni kitabının da Turkuaz medya ile protokol imzaladığını önümüzdeki günlerde onu da sosyal projelerle birlikte kamuoyu ile paylaşacağını da değindi. Tarım arazilerinin korunması konusunda da bürokratlarımız, belediye başkanımız ve ilimizdeki yerel yöneticilerle birlikte çalışarak çözüm odaklı adımlar attık.

Bu etkinlikle, bilim insanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yöneticilerin ortak çalışmalarının önemine vurgu yapmak istiyoruz. Bilimsel araştırmaların, toplumun ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmede ne kadar etkili olduğunu görmekteyiz. Bu anlamda, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak gerçekleştirdiğimiz projelerin başarılarına da değinmek istiyoruz. Etkinliğimizde paylaşılan bilgiler, gelecekte daha güçlü bir toplum için bilimin ve iş birliğinin önemini vurgulamaktadır. İlerleyen dönemlerde de çalışmalarımızı sürdürerek, bilimin rehberliğinde topluma katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir