"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Dolar/TL mevduatı uygulamasında yeni karar

Dolar/TL mevduatı uygulamasında yeni karar

gazetehaberi gazetehaberi -
40 0

Bloomberg’in haberine göre, bu hesaplarda tevkifat yapılmamasına yönelik çalışma Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzasıyla Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından kararın Resmî Gazete’de yayınlanması bekleniyor. Uygulama bu ay sonunda sona eriyordu.

Hazine ayrıca diğer mevduat hesaplarında vadelere göre değişen stopaj oranlarını da sabitledi. Kararın yayımlanmasıyla birlikte halıhazırda Döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizler ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kâr payları için vadelerine göre yüzde 20 ve yüzde 18 olarak uygulanan tevkifat oranları vade ayrımı olmaksızın yüzde 25 olacak.

BDDK verilerine göre kur korumalı mevduat hesapları 16 Haziran haftasında yüzde 2 arttı, net giriş 52,3 milyar TL oldu. Toplam mevduat ise 2,63 trilyon TL’ye ulaştı.

KUR KORUMALI MEVDUAT UYGULAMASI YIL SONUNA UZATILDI

TL mevduat hesaplarıyla yine TL cinsinden açılmış katılım hesaplarından elde edilen gelirler ile bazı menkul kıymetlere uygulanan indirimli tevkifat oranı uygulamasının süresinin 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kur Korumalı Mevduat uygulamasını ani bir şekilde bitirme anlayışlarının olmadığını açıklamıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir