"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Çin, üst üste 7 aydır altın alıp stokluyor

Çin, üst üste 7 aydır altın alıp stokluyor

gazetehaberi gazetehaberi -
40 0

Çin Merkez Bankası’na (PBoC) göre mayısta altın stokları 16 ton arttı. Toplam stoklar, kasımdan geçen aya kadar 144 ton eklendikten sonra 2 bin 92 tona ulaştı.

Dünyanın en büyük döviz rezervine sahip Çin’de Merkez Bankası (PBoC) yedi aydır altın almaya devam ediyor. Mayıs ayındaki 16 ton alım ile resmi rezervler 2 bin 92 tona ulaştı. Kasım ayından beri alınan miktar ise 144 ton. Mayıs ayı sonu itibariyle döviz rezervi ise 3.2 trilyon dolardan 3.18 trilyon dolara geriledi.

Artan küresel enflasyon ve ABD Doları’nın rezerv para konumunun sorgulanması gibi nedenlerle geçtiğimiz yıl merkez bankaları rekor düzeyde altın alımı yaptılar ki, bu küresel altın talebinin dörtte birini oluşturuyor. Bu yılın ilk çeyreğinde eğilim yavaşlasa da Çin Merkez Bankası alımını devam ettirirken, Çin Merkez Bankası’ndan daha fazla alım yapan sadece Singapur Merkez Bankası oldu.

Dünya Altın Konseyi tarafından yaptırılan ankete göre önümüzdeki yıllarda merkez bankalarının dörtte biri altın alımına devam edecek ki, bu durum da ABD Doları’nın gelecekteki rolünün sorgulanmasına neden oluyor.

Çin Merkez Bankası’nın bu yedi aylık altın alım rallisinden önce Eylül 2019’da sona eren ve 10 ay süren, bir diğeri de 2016 yılında sona eren altın alım rallileri olmuştu.

Kaynak: İstanbul Ticaret Gazetesi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir