"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

 1. Anasayfa
 2. »
 3. TEKNOLOJİ
 4. »
 5. Çalışan Sıhhati ve Verimliliği İçin Ergonomik Eserlerin Değeri Artıyor

Çalışan Sıhhati ve Verimliliği İçin Ergonomik Eserlerin Değeri Artıyor

gazetehaberi gazetehaberi -
31 0

Ergonomik sıhhat iş ömründe yeni bir sorun değil, lakin bu sorun son yıllarda bilhassa çalışma ömrünün ofis dışına taşmasıyla daha da artış gösteriyor. Kanada’da Canadian Institute for Safety, Wellness & Performance (CISWP) tarafından 600 kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmaya nazaran uzaktan çalışanların %70’i gün sonunda ağrı yahut duruşa bağlı rahatsızlık yaşıyor. Logitech ise ergonomik mouse’undan klavyesine, hayatı kolaylaştıran tak çalıştır kameralarından gün uzunluğu kullanıma uygun kulaklıkları ile yaşanan problemleri en aza indirmek için uygun seçenekler sunuyor.

Ne yazık ki birçok çalışan hala mutfak masasında ya da koltukta süreksiz tahlil alanlarında çalışıyor ve pandeminin başında konuta aldıkları süreksiz tahliller sağlayan ofis aygıtlarını kullanıyor. 

Bu yetersiz şartlar çok sayıda sorun yaratmasına karşın hibrit çalışanların yüzleştikleri problemleri raporlamadıklarını gösteriyor.

Logitech’in, bilgisayarlar, fareler, klavyeler, monitörler üzere  standart donanımla meskenden çalışan 3000’den fazladan kişi ile yaptığı yakın tarihli bir çalışmaya nazaran;

 • Çalışanların %58’i görüntülü toplantıda kamera önünde olmak için rahatsız bir durumda oturmak zorunda kalıyor.
 • 69%’u uzun çalışma müddetlerinde oturduktan sonra göz yorgunluğu da dahil olmak üzere fizikî rahatsızlıklar yaşıyor.

Yeni yapılan bir klinik çalışmaya göre:

 • Yanıt verenlerin %24’ü ofiste çalışırken deneyimlemedikleri rahatsızlıkları konuttan çalışırken yaşadıklarını bildirdi.
 • Ankete katılanların %51’i, uzaktan çalışma ortamlarına geçişlerinden bu yana işle ilgili evvelden var olan rahatsızlıklarının şiddetinde bir artış olduğunu bildirdi.
 • Kötüleşen boyun ve sırt rahatsızlığı, çalışanların üçte birinden fazlası tarafından bildirildi.

Raporun sonucu ise dikkat cazibeli: ‘’Uzaktan çalışmanın bildirilen rahatsızlıklar üzerindeki tesirini azaltmaya konuttan çalışanlar için tesirli ergonomik standartlar geliştirmeliyiz. Bilhassa evvelce kas-iskelet rahatsızlığı olanlar için’’.

Ergonomiyi düşündüğünüzde, akla gelen birinci şeyler muhtemelen çalışma koltukları ve masalarıdır. Pek çok çalışanın, yemek odası sandalyeleri ve mutfak masaları üzere meskende çoktan sahip oldukları şeyleri kullandıklarını düşünürsek kolay birkaç yardımcı ipucu ile çalışma ortamının optimizasyonu mümkün;

 • Sandalye yüksekliğini ayarlayın: Dizler dik açıya yakın olmalı, böylelikle baldırlar yere paralel ve ayaklar düz olmalıdır. Sandalye ayarlanamıyorsa, minderler gerçek yüksekliğe ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Doğru masa yüksekliğini seçin: Ön kollar masanızın üst kısmıyla birebir hizada olmalı ve dirsekler kolçakta rahatça durmalıdır.
 • Sırtı destekleyin: Sandalyenin bel dayanağı yoksa, bir yastık yahut minder yardımcı olabilir.

Temel konular yerine getirildikten sonra özel bir ergonomik takviyeye geçerek fizikî yorgunluğu ve verimsizliği teknolojik eserlerle desteklemek mümkün.

Araştırmanın gösterdiği üzere meskenden çalışanların yaşadığı rahatsızlıklar, uzaktan çalışanlar için özel olarak üretilmiş teknolojik eserler ile basitçe çözülebilir. Boyun, sırt ve diğer kas-iskelet rahatsızlıklarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olmak için ortalama bir uzaktan çalışan şunlardan yararlanabilir:

 • Harici monitör: Bütün gün dizüstü bilgisayar ekranına bakmak, rahatsızlığa neden olabilir ve harici bir monitör, göz hizasında çalışmaya imkan sağladığı için boyun ve sırt ağrılarına sebebiyet veren duruşun düzeltilmesine yardımcı olabilir. Optimum duruş için ekranın üst kısmı gözlerin 10° altında ve yaklaşık bir kol arası uzakta olmalıdır.
 • Harici web kamerası: Görüntülü toplantılarda çok fazla vakit harcanırken, dizüstü bilgisayar web kamerasını monitörün üzerine harici bir web kamerası ile değiştirmek, göz hizasını yükseltmeye ve duruşu düzgünleştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıyeten, otomatik çerçeveleme gibi modern web kamerası özellikleri, kullanıcıların toplantılar sırasında kamerada kalırken rahatça hareket etmelerini sağlar.
 • Ergonomik fare: Geleneksel bir fare ile çalışmak vakitle el, bilek, kol ve uzunluğunda  yorgunluğa neden olur, fakat ergonomik bir fare bileği daha doğal bir pozisyona getirebilir ve tekrarlayan kas gerginliğini azaltabilir. Kullanıcılar, Logitech’in ergonomik MX Vertical faresine geçtiklerinde, dört kat daha az el hareketi yaparken yüzde 10 daha az kas tansiyonu yaşarlar.
 • Ergonomik klavye: Ergonomik bir klavye, ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınızı daha doğal bir duruşa sokarak kas tansiyonunu azaltır. Yastıklı bir bilek dayanağı sağladığınızda ise kas yorgunluğu daha da azaltılabilir. Örneğin, bilek takviyesi olmayan klasik bir klavyeye kıyasla Logitech ERGO K860 %54 daha fazla bilek takviyesi sunarken, bilek takviyesi olmayan klâsik bir klavyeye kıyasla kabuğun bükülmesini %25 azaltır.
 • Uzun kullanıma uygun kulaklıklarTemel özelliklerin ötesine geçmek istiyorsanız, konfor için optimize edilmiş kulaklıklar konuşmalar ve toplantılar sırasında kulak ve baş bölgesinde duyulan baskıyı gidermeye yardımcı olabilir.

Hibrit çalışmayla ilgili öbür her şeyde olduğu üzere, tek bir tahlil herkese uygun olmayabilir. İnsanların kullandığı mesken çalışma alanlarının tiplerini (örneğin, mutfak masası yahut özel bir konut ofisi) ve herkesin fizikî muhtaçlıklarının farklı olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurması gerekir.  Alternatif olarak, kimi şirketler artık çalışanlarına konuttaki çalışma alanlarını en sevdikleri ergonomik ekipmanla optimize etmeleri için bir maaş yahut geri ödeme yahut ek bir ödenek üzere seçenekler de sunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir