"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Binalar dökülüyor, kentsel dönüşüm engelleniyor

Binalar dökülüyor, kentsel dönüşüm engelleniyor

gazetehaberi gazetehaberi -
45 0

Avcılar’daki Merkez Mahallesi’nde bulunan 35 yıllık Şengül Apartmanı’nda oturan daire sakinlerinin büyük bölümü binanın kentsel dönüşümle yenilenmesi için geçen yıl yetkili bir firmayla anlaştı.

Firma binanın durumunu tespit etmek için binadan karot örneği aldı. Kısa süre sonra verilen raporda, binadaki demirlerin korozyona uğradığı ve 2008 yönetmeliğine uygun olmadığı belirtildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı rapor üzerine binanın kentsel dönüşüme girebileceğini bildirdi. Ancak, binada oturan 3 mülk sahibi bu rapora itiraz ederek, belirlenen standartta bina performans ölçümlerinin yapılmadığını savundu.

İtirazda bulunan bu kişiler daha sonra İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Evlerini boşaltan bina sakinleri ise giderek artan inşaat maliyetleri karşısında zor durumda kaldı.

Bunun üzerine bina sakinleri, dükkanların bulunduğu bölüme “Bu binanın yıkılıp yenilenmesine engel olan içinde oturan ve 35 yıllık sağlam olduğunu iddia eden 3 daire sahibidir” yazılı pankart astı.

Pankart ile ilgili konuşan müteahhit Sönmez Polat, “Bu binanın hali ortada. Avcılar’da çöken balkonlar, binalardan düşen parçalardan ölen insanlar var. Bu binadan sesler geldiği söyleniyor. Çökerse sorumlusu kim olacak.

Avcılar Belediyesi, CİMER’e defalarca başvurduk. Sonuç alamadık, Hergün boşaltılan binaları bırakıp giden müteahhitler ile ilgili haberler görüyoruz. Binayı boşalttınız neden yıkıp yenisini yapmıyorsunuz diyenler var. Onlara yanıt vermek amacıyla bu pankartı astık. Bu bina için çözüm istiyoruz” dedi. Binanın bodrum ve üst katındaki kolonları ve kirişlerinde çatlaklar olduğu, üst katta zeminin de eğrildiği görüldü. DHA

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir