"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Beklenen Intel İşlemciler: Arrow Lake, Panther Lake ve Beast Lake

Beklenen Intel İşlemciler: Arrow Lake, Panther Lake ve Beast Lake

gazetehaberi gazetehaberi -
35 0

Intel idaresi, bir yandan bu yıl piyasaya süreceği yeni jenerasyon işlemcilere hazırlanırken öbür yandan yıllar sonra kasalarımıza girecek yongalar için planlar yapıyor. Daima olarak sızıntılar yapan MLID, şirketin gelecekteki Intel Core işlemcilerinde kullanmak üzere “Cougar Cove” isminde yeni bir çekirdek tasarladığını öne sürüyor.

Mavililer masaüstü CPU’ları için değerli değişiklikler yapmıştı. Şimdi resmi bir bilgi yok, lakin tüm haberler gösteriyor ki Intel, masaüstü platform için Meteor Lake’i iptal etti. 2023 yılının ikinci yarısında muhtemelen yenilenen “Raptor Lake Refresh” işlemciler piyasaya sürülecek. Yaklaşan çipler mevcut Z790-Z690 anakartlarla ve LGA1700 soket ile uyumlu olacak. Çip üreticisi, yüksek süratli bellekler ve yüksek frekans suratlarına odaklanacak. Bunun dışında mimari tıpkı kalacak.

Intel Arrow Lake serisi, LGA-1851 soket ile birlikte büsbütün yeni bir platformu masaüstüne getirecek. Tanıtımın 2024 yılınn son çeyreğine ertelenebileceği söyleniyor. ARL-S masaüstü işlemciler, argümanlara nazaran 40 çekirdeğe kadar (32 verimlilik-8 performans çekirdeği) uzanacak. Ayrıyeten IPC performansının çift haneli olarak artacağı söyleniyor.

İlginç kısma gelince, Arrow Lake’in TSMC süreç teknolojileri kullanılarak üretileceği konuşuluyor. En azından 8P+32E, 8P+16E ve 6P+8E üzere yapılandırmalara sahip üst seviye modellerde TSMC üretimi yongalar kullanılabilir. 6P+8E ve 2P+8E üzere daha alt segment işlemciler ise Intel 20A teknolojisiyle üretilebilir.

Ek olarak, işlemcilerin Xe2-LPG (harici Celestial mimarisi ile aynı) entegre grafik mimarisini kullanmasını bekliyoruz. Performans artarken azamî süreç ünitesi (EU) sayısının 192 ile kısıtlanacağı bildirildi.

Sızıntı kaynağı, Arrow Lake’in akabinde gelen masaüstü işlemcilerin Cougar Cove ismini taşıyan yeni bir çekirdek mimarisi üzerine inşa edileceğini belirtiyor. Ayrıyeten birinci iddialara nazaran tekli ve çok iş parçacıklı performansta büyük bir sıçrama sağlanacak. LGA-1851 soket ile olan uyumluluk da Panther Lake ile korunacak.

Sızıntılarda tek çekirdek performansını arşa çıkaracak “Beast Lake” işlemcilerin ismi da geçiyor. Şirket bu seride tek çekirdek performansını artırırken birebir vakitte performans çekirdeklerinin sayısını da yükseltebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir