"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Asgari ücrette işçi başına 780 TL teşvik

Asgari ücrette işçi başına 780 TL teşvik

gazetehaberi gazetehaberi -
37 0

Asgair ücreti belirleme toplantılarının ayramdan önce itmesi beklenirken yapıklacak zammın hangi oranda yapılacağı tartışılıyor.

Sabah gazetesi yazarı ekonomist Güngör, bugünkü köşesinde konuya ilişkin hesaplamalara yer verirken zam oranını yüzde 30 ihtimaliyle değerlendirdi.

YÜZDE 30 ZAM OLURSA NE OLUR?

Dünkü toplantıdan edindiğim izlenim, asgari müşterekte buluşulması yönünde…

İşveren tarafı masaya yüzde 6 teşvik şartını koydu. Yani işveren maliyetinin azaltılması için asgari ücretin yüzde 6’sı oranında destek istiyorlar. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sunacak.

Kabul görürse, masada konuşulan yüzde 30’luk zammın gerçekleşmesi olası görünüyor.
Öyle olursa ne olur?

Asgari ücret desteği uygulaması ilk kez 2016’da uygulanmaya başlandı. O zaman asgari ücret yüzde 30 artırılmıştı. İşçi başına aylık 100 TL destek sağlanmıştı. 2016’daki destek tutarı asgari ücretin yüzde 6’sına karşılık geliyordu.

Bugün aynı oranda destek ne anlama geliyor, derseniz…

Hali hazırda asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş… Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1.551 TL’si sosyal güvenlik primi, 200 TL’sini işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İŞÇİ BAŞINA 780 TL TEŞVİK

Eğer asgari ücret 11 bin TL olursa, brüt rakam 13 bin 10 TL’ye çıkıyor. (Vergi ve kesintiler eklendiğinde işverene maliyet 15 bin 852 TL’yi buluyor. Sigorta primlerini düzenli ödeyen işverenlere tanınan 5 puanlık prim avantajı dikkate alındığında işverene maliyeti 15 bin 205 TL’yi buluyor)

İşverenin işçi başına brüt asgari ücret rakamının yüzde 6’sı oranında istediği teşvik miktarı 780 TL’ye geliyor.
İşte kilit nokta burası… Bakalım işverenin teşvik talebi gerçekleşecek mi?

ALIM GÜCÜNÜ ARTIRMAK ÖNCELİKLİ OLMALI

Malum, bir kesim çalışanlara yapılacak ücret artışlarından önce zammın enflasyonu yükselteceğini söylüyor. Geçmişte haklılık payları olabilir. Fakat şu anda Türkiye’deki enflasyon talepten ziyade maliyet kaynaklı olduğu için asgari ücretin enflasyona neden olacağını ben de düşünmüyorum.

Ancak… Elbette asgari ücretlinin alım gücünü artırmak temel öncelik olmalı…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir