"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Aldatıcı fiyat uygulayanlara ceza

Aldatıcı fiyat uygulayanlara ceza

gazetehaberi gazetehaberi -
36 0

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; perakende ticarette tüketicilerin yüz yüze yaptıkları alışverişlerde tam ve doğru bilgilendirilerek kendileri için en avantajlı mal veya hizmeti satın almalarına imkan veren fiyat etiketine ilişkin ‘Tüketici Mevzuatı’nda düzenlemeler yapıldı. Perakende satışa arz edilen malların, ambalajlarının, kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yazılı, dijital veya elektronik etiket bulunması veya aynı bilgileri içeren listelerin uygun yerlere asılması kuralı getirildi. Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyatın uygulanması kararlaştırıldı. Ayrıca indirimli satışlar başta olmak üzere fiyat etiketinin gerçeğe uygun olması ve yanıltıcı aldatıcı bilgiler içermemesi gerektiği kararlaştırıldı.

2023’TE 11 BİN 301 AYKIRILIK TESPİT EDİLDİ

Bu kapsamda; ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde 2022 yılında 63 bin 3 firma nezdinde 1 milyon 216 bin 164 ürüne ait fiyat etiketi denetimi yapıldı. Mevzuatlara aykırı 23 bin 536 durum tespit edilerek toplam 11 milyon 918 bin 561 TL idari para cezası uygulandı. 2023 yılının ilk 5 ayında ise 17 bin 278 firma nezdinde 335 bin 154 ürüne ait fiyat etiketi denetimi yapıldı. Tespit edilen 11 bin 301 aykırılığa ilişkin toplam 11 milyon 244 bin 727 TL idari para cezası uygulandı. KUR ARTIŞI SONRASI DENETİM TALİMATI

Ayrıca kur ve fiyat artışı nedeniyle ürün etiketlerinin mevzuata uygun şekilde güncellenmemesi sonucunda fiyat etiketleri ile kasa fiyatları arasında farklılıklar oluştuğu yönünde 10 Haziran 2023 tarihli bir sosyal medya paylaşımında yer alan tüketici mağduriyetine ilişkin harekete geçildi. Ticaret İl Müdürlüklerine; başta ithal elektronik ürünler olmak üzere zincir teknoloji mağazalarında satışa sunulan ürünlerin satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına ilişkin 6502 sayılı ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ ve ‘Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ hükümleri çerçevesinde yaygın ve yoğun denetimlerin yapılması talimatı verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir