"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. AB Yetkilileri Yapay Zekayı Düzenlemek İçin Yasa Tasarısını Onayladı

AB Yetkilileri Yapay Zekayı Düzenlemek İçin Yasa Tasarısını Onayladı

gazetehaberi gazetehaberi -
41 0

Avrupa Birliği, Yapay Zeka Yasası olarak bilinen bir yasa tasarısını kabul ederek bölgede yapay zeka sistemlerinin kullanımını düzenlemeye yönelik büyük bir adım attı. The New York Times’ın belirttiği üzere, bu daha uzun bir sürecin sırf bir modülü ve yasanın son halini en erken bu yıl içinde görebiliriz. Fakat yasa mevcut haliyle yürürlüğe girerse, Avrupa Birliği yüz tanıma taraması üzere gerçek vakitli ve uzaktan biyometrik sistemlerin kullanımını yasaklayacak.

AB ayrıyeten, çocuklarda tehlikeli davranışları teşvik ettiği düşünülen sesle aktifleştirilen oyuncaklar üzere bilişsel davranışsal manipülasyon sergileyen aygıtlarla birlikte insanları sosyo-ekonomik statülerine yahut ferdî özelliklerine nazaran sınıflandıran teknolojiler de yasaklanacak. Bu ortada, “yüksek riskli” olarak kabul edilen teknolojilerin bir AB bilgi tabanına kaydedilmesi gerekecek. Bunlar ortasında biyometrik tanımlama için yapay zeka sistemleri ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılacak olanlar yer alıyor.

Avrupa Komitesi Yapay Zeka Yasasını birinci olarak Nisan 2021’de önermişti. Bu, yapay zekanın düzenlenmesine yönelik davetlerin artmasına yol açan üretken yapay zeka sistemlerinin popülaritesindeki yükselişten çok önceydi. Milletvekillerinin oyladığı versiyon, OpenAI üzere üretken yapay zeka şirketleri için, yapay zeka tarafından üretilen her türlü içeriği ifşa etmelerini gerektiren kurallar içeriyordu. Ayrıyeten, modellerini eğitmek için kullanılan telif hakkıyla korunan dataların özetlerini yayınlamaları gerekecek.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komitesi ve Avrupa Birliği Kurulu temsilcilerinin yasanın son hali için detayları müzakere etmeleri gerekiyor. Yasanın kimi taraflarını değiştirmeye ve yüz tanımanın ulusal güvenlik maksadıyla kullanılmasına müsaade vermek üzere kimi istisnalar eklemeye karar verebilirler. AB yetkilileri detayları yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı umsa da, Yapay Zeka Yasası bu oylamadan sonra muhtemelen birkaç yinelemelerden geçecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir