"Gerçeklerin Yansıdığı Haberlerin Adresi: Gazetehaberi.net"

GAZETEHABERİ.NET

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. AB, Huawei’yi 5G Ağlarından Yasaklayabilir

AB, Huawei’yi 5G Ağlarından Yasaklayabilir

gazetehaberi gazetehaberi -
34 0

Donald Trump, 2019 yılında ABD şirketlerinin “yabancı düşmanlarla” telekom ekipmanı alışverişi yapmasını ve kullanmasını tesirli bir halde yasaklayan ulusal bir acil durum ilan etmişti. Kararın duyurulmasının akabinde Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 bağlı kuruluşunun Sanayi ve Güvenlik Ofisi (BIS) Hükmî Kişi Listesi’ne eklendiğini açıklamıştı.

Diğer ülkeler de bunu takip etti, lakin AB Komisyonu’nun sertifikasyon gereklilikleri, tedarikçilerin çeşitlendirilmesi ve altyapının kritik kısımları için yüksek riskli şirketlerin kullanılmaması istikametindeki tavsiyelerine karşın AB ülkelerinin sadece üçte biri Huawei’yi 5G irtibat ağlarından men etti.

Komisyon Huawei’ye hiçbir vakit direkt bir yasak getirmedi, lakin Financial Times, Almanya üzere üye devletlerin yönergeleri uygulamayı geciktirmeye devam etmesi halinde firmaya ve yüksek riskli olduğu düşünülen başka şirketlere bir yasak getirilebileceğini bildirdi.

AB Komisyonu’nun yürütme organı önümüzdeki haftalarda üye ülkelerin tavsiyelerini nasıl uyguladıklarına ait ikinci bir ilerleme raporu yayınlayacak.

Almanya, Huawei’yi telekom ağından büsbütün yasaklamayan ülkelerden biri olsa da bir hükümet kaynağı Reuters’e güvenlik tasalarını gidermek için bu hamleyi düşündüğünü söyledi. Bu ortada Portekiz de Huawei’nin birtakım 5G ekipmanlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir